И ДПС ще оспорва президентските избори

Булфото
share

ДПС вероятно ще подкрепи искането на левицата за оспорване в Конституционния съд на законността на президентските избори, заяви пред журналисти зам.-председателят на движението Лютви Местан.

Според партията на Ахмед Доган, не бива мандатът на новия държавен глава, като изразител на държавничеството, да започва със съмнения около честността на изборния резултат".

Вчера лидерът на БСП Сергей Станишев обяви, че партията му ще атакува в Конституционния съд президентските избори. Левицата ще води разговори с останалите парламентарни сили за внасяне на общо искане в съда, който да се произнесе по законността на вота. За сезиране на съда са необходими 48 подписа, а депутатите на левицата са 40.

Пред "Дневник" зам.-председателят на парламента от "Атака" Павел Шопов напомни позицията на партийния лидер Волен Сидеров, че има основание вотът да се атакува в Конституционния съд. От думите му се разбра, че "Атака" ще се включи в общо искане. От СДС по-скоро ще останат встрани от разговорите и няма да се включат с подписи, така ще постъпят и от ДСБ, за които основен аргумент е, че не са участвали в президентските избори.

ДПС, които също не издигнаха кандидат за президент, подкрепиха номинирания от левицата Ивайло Калфин на втория тур. На практика обаче в традиционните за движението райони той не събра много гласове, което предизвика възражения в левицата.

Днес Лютви Местан заяви още, че ДПС е изпратило на парламентарните групи предложение за създаване на временна анкетна комисия "за проверка на многобройните сигнали за неправомерни действия на изпълнителната власт и по-специално от страна на МВР и МРРБ", лишили граждани от правото да гласуват.

ДПС предлага комисията, която да разследва изборните нарушения, да бъде създадена на паритетен принцип - по двама представители на всяка парламентарна група и един независим. За да бъде внесено предложението са необходими 48 депутати, ДПС има 35, но пък БСП вече обявиха, че ще ги подкрепят. От Синята коалиция и от ГЕРБ не видяха смисъл в идеята за създаване на анкетна комисия.

Местан добави, че в партията продължават да анализират т.нар. забранителен списък и какви хора са попаднали в него. По думите му броят е смущаващо висок, без да посочи цифри, защото партията още получавала информация от структурите си в страната.

Зам.-председателят на ДПС посочи, че в тези списъци има както посланици (включително Златин Тръпков, един от посланиците с досиета, който е в безсрочна командировка в София), така и "трагикомични ситуации", при които в забранителния списък се оказвали хора, от които от 20 години не са напускали не само страната, а населеното си място.

Водещи новини

Още новини