-
27 септември 2011 07:21
- 615
- 1
Шенген е реално постижима цел, поради факта, че българската държава е изпълнила изискванията за членство и това е признато от всички - Европейска комисия, Европейски парламент, включително и от Съвета на министрите още през юни тази година.
Това заяви в интервю за БТА Ася Кавръкова - програмен директор в Институт "Отворено общество".
Българската държава и политиците са длъжници на българските граждани в много отношения, но що се отнася до членството в Шенген, България е направила всичко необходимо, е мнението на експерта.
Според Кавръкова неравноправното третиране на България и Румъния по повод на членството им в Шенгенското пространство показва, че държави членки на ЕС игнорират правилата на самата общност, което води до прилагането на двойни стандарти и до отслабването на притегателната сила на ЕС като клуб, функциониращ на основата на справедливост и солидарност.
Няма никакво съмнение, че това създава имиджов проблем на ЕС, каза Кавръкова.
България следва да изпълнява общоевропейските правила, за да бъде част от онова общоевропейско пространство, което да е в състояние да мобилизира общоевропейската енергия за излизане от кризата - икономическа и политическа - въпреки евроскептичните тенденции в някои страни членки, посочи експертът.
Ако това не стане, тогава няма никакво значение дали държавата ни е член на Шенгенското пространство или не, защото никой не иска да членува в клуб, който нарушава собствените си правила и прилага двойни стандарти ад хок, заяви Кавръкова.
Следва цялото интервю:
Въпрос: След 22 септември Шенген е химера или реално постижима цел в неясното бъдеще?
Отговор: Шенген е реално постижима цел, поради факта, че българската държава е изпълнила изискванията за членство и това е признато от всички - Европейска комисия, Европейски парламент, включително и от Съвета на министрите още през юни тази година. Неясното бъдеще е всъщност въпрос на време да се изясни, тъй като зависи от смекчаването на позициите на две държави - Холандия и Финландия, които се опитват да обвържат членството ни в Шенген с допълнителни, различни от установените критерии, съображения.
Въпрос: Кой загуби - България или Шенген? Първата заради имиджа и сигурността или общността само заради сигурността?
Отговор: Всъщност мисля, че е точно обратното - България губи, заради сигурността, а общността - заради имиджа си.
От края на миналата година България има достъп до информацията в Шенгенската информационна система, което, между другото, показва, че препятстването на членството й в Шенген не се дължи на липса на доверие. Това дава възможност на страната ни да идентифицира "нежеланите" в Шенгенското пространство лица на външните ни граници. България, обаче, не може да спре тези лица да влязат в страната, поради факта, че формално не е член на Шенген и затова тя уведомява Шенгенските ни партньори за наличието и пребиваването на тези лица на територията на ЕС.
Така България на практика изпълнява задълженията си на външна граница на ЕС, но не е в състояние да капитализира ползите от членството в Шенген.
Последните събития, от друга страна, показват категорично, че кризата в ЕС не е само икономическа, а и политическа, поради ясно изразената тенденция за ренационализация на общоевропейски политики. Неравноправното третиране на България и Румъния по повод на членството им в Шенгенското пространство показва, че държави членки на ЕС игнорират правилата на самата общност, което води до прилагането на двойни стандарти и до отслабването на притегателната сила на ЕС като клуб, функциониращ на основата на справедливост и солидарност. Няма никакво съмнение, че това създава имиджов проблем на ЕС.
Въпрос: Кой и къде сбърка, за да се отложи решението?
Отговор: Много е важно да се знае, че този път "повредата не е в нашия телевизор". Българската държава и политиците са длъжници на българските граждани в много отношения, но що се отнася до членството в Шенген, България е направила всичко необходимо - изпълнила е критериите и следва да бъде приета за член. Съображенията на Холандия и Финландия са необосновани. България е европейска държава и се държи като такава, що се отнася до Шенгенските изисквания.
Въпрос: А сега накъде?
Отговор: Сега към всекидневните неща - "business as usual". Не смятам, че страната ни трябва да попада в капана, поставен от Холандия и Финландия и обвързващ членството ни в Шенген с напредък в борбата с корупцията и организираната престъпност, поради две причини. Първо, това са елементи от средата, чието подобряване не е част от критериите за членство в Шенгенското пространство, които България е изпълнила и второ - няма и най-вероятно не може да има ясни критерии и индикатори за мерене на прогрес в тази област. Това означава, че винаги ще има широко поле за интерпретация, което може и ще бъде използвано от различни заинтересовани субекти, включително такива, които са против евроинтеграцията в Европа по принцип.
Въпрос: Какво да прави сега страната ни?
Отговор: България следва да изпълнява общоевропейските правила, за да бъде част от онова общоевропейско пространство, което да е в състояние да мобилизира общоевропейската енергия за излизане от кризата - икономическа и политическа - въпреки евроскептичните тенденции в някои страни членки. Ако тава не стане, тогава няма никакво значение дали държавата ни е член на Шенгенското пространство или не, защото никой не иска да членува в клуб, който нарушава собствените си правила и прилага двойни стандарти ад хок.
Последвайте канала на
Свързани новини
Криворазбраната шенгенизация
24 септември 201118:54
Николай Младенов: Несправедливо е отлагането на членството ни в Шенген
24 септември 201112:17
Симеон Николов: И през октомври няма да приемат България и Румъния в Шенген
23 септември 201116:30
Дойче веле: България - жестоко извозена
23 септември 201111:26
Левски се завърна на победния път срещу Локомотив (София)
Барселона се срина на "Балайдос" за пет минути въпреки аванс от два гола
Манчестър Сити бе сгазен от Тотнъм на “Етихад” за петата си поредна загуба и даде шанс на Ливърпул да се откъсне
Милан и Ювентус изиграха скучен мач и зарадваха отборите пред себе си
Генчев коментира слуховете за Уелтон, наставникът на "сините" обяви върху какво трябва да наблегне отборът
Ботев (Пд) се завърна на "Колежа" с победа
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
"Продължаваме Промяната" иска срещата с ГЕРБ да е пред медиите
23 ноември 202417:52
Асен Василев изброи на ГЕРБ условията, при които могат да започнат каквито и да било разговори
23 ноември 202417:46
Александър Симидчиев от "Да, България" за офертата на ГЕРБ: Принципи преди имена
23 ноември 202420:06
Румен Христов, ГЕРБ-СДС: Засега държим Бойко Борисов да бъде премиер
23 ноември 202418:11
Киселова: Мандат на ГЕРБ с кандидат за премиер г-н Борисов не е приемлив за "БСП-Обединена левица"
23 ноември 202418:46
Павела Митова, ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер
23 ноември 202418:07
Тодор Тагарев: Няма как тази война да стигне до приемлив изход, ако Западът не помогне на Украйна по-съществено
23 ноември 202419:39
Колко ще ни струва отоплението тази зима? Най-скъпо е на ток
23 ноември 202421:10
Рибата в Черно море изчезва
23 ноември 202419:21
2011.09.27 | 20:17