-
29 октомври 2021 09:42
- 617
- 0
От форума на Г-20 в Рим през уикенда не бива да се очакват глобални пробиви. Форматът на срещата обаче ще даде възможност на страните членки да набележат пътища за сътрудничество, смятат анализатори, говорили пред руския в. "Известия".
Лидерите на най-големите икономики ще обсъдят в Рим климатичните промени, борбата с COVID-19, енергийната криза и ситуацията в Афганистан. Те ще разговарят присъствено за пръв път от началото на пандемията, посочва изданието.
"Практически всяка подобна среща досега включваше два дневни реда - реакция на остри проблеми и дискусия за дългосрочните тенденции в глобалната политика. Така ще стане и сега", прогнозира руският политолог Андрей Кортунов.
По думите му към първата група теми спадат днес уреждането на ситуацията в Афганистан и сътрудничеството в преодоляването на последиците от пандемията. Колкото до стратегическите проблеми, Г-20 ще обсъдят преминаването към устойчиво развитие в рамките на 15-годишната програма на ООН, енергийния преход с оглед отделните решения на страните и противоположните тенденции за регионализация на световната икономика.
"На форума лидерите ще могат да потвърдят ангажиментите си към най-актуалните световни проблеми като пандемията и промените в климата", посочва италианският наблюдател Еторе Греко.
Все още обаче е огромна дистанцията между заявените цели и осъществяването им. Това сочи твърде ограниченият достъп до ваксини, особено в Африка и други рискови региони. Има надежда да бъдат обявени нови механизми, осигуряващи по-добра координация между членките на Г-20 в управлението на здравеопазването, заявява експертът. "Днес многостранните системи са разклатени, трябва да се изграждат наново", подчертава германският му колега Александър Рар.
Държавите от Г-20 още не са формирали единен подход към признаването на ваксините и националните ваксинационни сертификати. Необходим е напредък по въпроса и може би това ще стане в Рим, допълва руският аналитик Андрей Бистрицки.
Страните участнички все още не успяват да разработят единна логика и в подхода към ситуацията в Афганистан, при все че се водят консултации по въпроса. На срещата се очаква продуктивна размяна на мнения. Необходими са разумни стъпки в сферата на хуманитарната помощ за афганистанците и създаване на лостове за натиск върху новите власти в страната, казва той.
"Зеленият" дневен ред също разцепи страните от Г-20 в навечерието на форума. Не всички участнички подкрепят отказа от въглищата в производството на електроенергия, посочват експертите.
Различни са и мненията кога светът ще може да намали емисиите на парникови газове до нулата и да стане климатично неутрален. Европа си поставя като цел 2050 година, Русия и Китай - 2060, а Индия като развиваща се страна изобщо не поема подобни ангажименти. "А и в някои западни страни някои мерки срещат растяща съпротива", отбелязва Еторе Греко. Според Андрей Кортунов обаче, макар да не се очертава консенсус, страните се движат към сближаване по въпроса.
"Трудни ще бъдат и дебатите за енергетиката по време на прехода към въглероден неутралитет. С оглед газовата криза в ЕС Германия специално ще открои тази тема на форума", изтъква Александър Рар. Канцлерът Ангела МеркелАнгела Меркел - германски политик, канцлер на ФРГ. Родена на 17 юли 1954 г. в Хамбург. Семейството се вече заяви, че страните от Г-20 трябва да обмислят потребностите от енергийни ресурси, трансформирайки икономическите си модели, напомня той.
Световните лидери ще трябва да продължат обсъжданията на международната климатична конференция КОП26 в Шотландия, започваща в неделя. Председателят й Алок Шарма вече обърна внимание, че резултатите от лидерската среща на страните от Г-20, произвеждащи 80 на сто от световните вредни емисии, ще са "решаващ фактор" за успех в Глазгоу, добавя "Известия".
Последвайте канала на
Свързани новини
Урсула фон дер Лайен отправи призиви за действия във връзка с климата преди срещата на Г-20 и конференцията КОП26
28 октомври 202118:53
Висш служител на ООН: Борбата срещу промените в климата е въпрос на оцеляване
28 октомври 202116:25
Основните спънки пред конференцията по климата на ООН
27 октомври 202114:00
Климатичните промени: Какви са икономическите рискове?
26 октомври 202114:08
Вина, скръб и тревожност обхващат младите хора, които са загрижени за бъдещето на климата
22 октомври 202114:50
Откриха връзка между климатичните промени и затлъстяването
18 октомври 202115:28
Лидерите от Г-20 официално одобриха световен минимален данък от 15% за големите компании
30 октомври 202121:38
Григор Димитров надви корав противник на старта в Бризбън
Все още няма решение от Лозана относно Кръстаич и БФС
Левски обяви контролите в Турция, "сините" подгряват Цървена звезда преди Шампионската лига
ЦСКА - София изкушава участник на Евро 2024 с 50 000 евро на месец
Ето защо Милан избра Консейсао пред Алегри и Сари
"Вабанк": Колко точки ще спечели България в квалификациите за Мондиал 2026
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
„Няма да допуснем хаос в държавата“: Служебният кабинет внася специален законопроект в НС
30 декември 202413:24
Министър Малинов: Държавата ще обмисли и компенсации за бизнеса заради проблемите с тока
30 декември 202413:46
Председателят на КЕВР отговори на Пеевски: От над две години и половина очаквал НС да избере негов наследник на поста
30 декември 202412:31
След 6 дни без ток: Кметове и местни жители блокираха пътя София - Варна
30 декември 202412:55
МС е изразил отрицателно становище относно регистрацията на Българската православна старостилна църква
30 декември 202413:04
Освободиха собственика на конете от катастрофата със загиналото момиче край Кюстендил
30 декември 202412:38
Обзор 2024. Част II (Олимпиадата, Фицо, нов патриарх, Ален Делон почина, Брендо се оказа в България)
30 декември 202415:13
Почина Краси Куртев от „Акага“
30 декември 202413:17
Русия е обещала да установи и накаже виновните за катастрофата с азербайджанския самолет
30 декември 202414:29