Пренасочват изхвърлените от бежанците дарения

  • 11 октомври 2013 15:31

  • 2104
  • 3
Пренасочват изхвърлените от бежанците дарения
©

Чувалите с дарения, стоварени в двора на центъра за настаняване на бежанци в Пъстрогор след мащабната кампания на Главното мюфтийство, няма да бъдат изхвърлени на боклука, а ще бъдат пренасочени към ромската махала в Свилен и местен дом за настаняване на възрастни хора с психични заболявания. Това съобщи директорът на центъра Жельо Желев, информира БТВ.

Ден след противоречивия успех на дарителската акция, Желев призна, че причина дрехите останат на двора като на сметище, е лошата координация. „Освободили сме всяко едно помещение за настаняване на хора, включително и складовете. За да приема даренията, трябва да изкарам хора навън”, обясни Желев.

След създалата се вчера ситуация около 20 от настанените в Пъстрогор бежанци са организирали подреждането и опаковането на даренията, така че те да бъдат пренасочени към други хора, които имат нужда от тях. „Като видяха в каква безизходица сме, самите те организираха препращането”, потвърди и директора.

Трябва да се отбележи, че даренията всъщност никога не са били изхвърляни, а са останали, както са били стоварени в двора на центъра. Директорът Желев твърди, че е предупредил мюфтийството, че няма място, но от там са му отговорили, че също нямат възможност да съхраняват събраните дарения.

При други дарителски акции доброволците не са допускани в двора на центъра, а раздават даренията на поляната извън оградата на центъра.

Лидия Стайкова, доброволец в няколко кампании в полза на бежанците от Хасково, е помагала за сортирането на даренията от акцията на мюфтийството и многократно е предупреждавала, че настанените в Пъстрогор имат нужда само от зимни якета, обувки и одеяла, а всичко останало трябва да бъде пренасочено към други центрове.

Организаторите на акцията уверили, че са координирали всичко с Държавната агенция за бежанците. „Нашите колеги по райони са в пряка комуникация с представителите на Агенцията за бежанците у нас и разпределението на даренията се прави според нуждата в отделните центрове. Сами разбирате, че всичко дарено е нужно да се предостави на хората в нужда, съобразно това правим всичко възможно това да се случва координирано”, гласи отговорът на Главното мюфтийство.

„Предупредих мюфтийството. Като дойдоха, и те се уплашиха. Всеки си е направил някаква акция и иска да си остави даренията. Който иска да прави акция, да се свързва със съответния директор. Даренията се оказват в тежест, когато не са направени правилно”, препоръча днес директорът на бежанския център в Пъстрогор.

Лидия Стайкова е участвала в две акции там. „Първият път придружавах хора от Чепинци, които носеха чували със сортирани дрехи. Самите бежанци помолиха да не се носят така даренията, а да се раздават от нас, за да няма напрежение помежду им”, обясни тя.

„Съгласиха се да направят сами списъци, защото Държавната агенция за бежанците не съдейства за такива неща, и следващият път, когато ходих с Приятели на бежанците, всички пакети се раздаваха по списък, а бежанците трябваше да показват личните си документи. Това обаче отне поне 8 часа”, разказа още Лидия.

Някои доброволци поддържат връзка с бежанци, които съобщават за спешни нужди и многократно актуализират списъците с реалните нужди преди дарителска акция. „Днес, например се обадиха, че им трябват 15 котлона и ние запазихме почти цялото количество в един магазин. До няколко дни трябва да им ги предадем. Те смятат, че е добра идея ръководството да прибира котлоните от напускащите лагера и да ги дава на други. Но не знам дали ще успеем да се свържем с ръководството и то да организира това”, допълни Лидия Стайкова.

„Би било по-лесно ако си сътрудничим не само с бежанците, но и с администрацията,” категорична е тя.

„С директорите трябва да се говори, а не с някой бежанец. Не можеш да тръгнеш с кожено яке в пустинята и с бански костюм на Северния полюс”, коментира пък Жельо Желев. От групата Приятели на бежанците обаче споделиха, че директорът не е изявил готовност за сътрудничество с доброволците.

Междувременно днес бяха изпратени дарения от храни и дрехи от продължаващата кампания на Министерството на външните работи, продължава и кампанията на БЧК.

„Бежанците имат много нужди и повечето не биха оцелели, ако не им помогнем, но хората трябва да се осведомяват за истинските нужди и да организират добре дарителските кампании”, подчерта Лидия Стайкова.

„Нужна е, обаче координация между много хора. Лека-полека гражданите и неправителствените организации успяват да се свързват помежду си, но е време и институциите да им се доверят и да се включат по-адекватно”, допълни тя.

Организаторите на дарителски кампании от групата Приятели на бежанците вече подготвят и Наръчник на помагащия, който е достъпен в едноименната група във Фейсбук.

Последвайте канала на

2104 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар

2013.11.01 | 08:35

3
Ех, прав е Волен. Колко проблеми ще си спестите ако не ги пускате в Родината ни...
Тамплиер

2013.10.13 | 01:35

2
Оооо Ал-Кайда,Хисбула,Мъченичите,КОЙ ОЩЕ????????
Тамплиер

2013.10.13 | 01:27

1
КОРАНА ЗДРАВЕЙ И МОХАМЕД ДА ГО...........

Добави коментар

Водещи новини