-
10 юли 2013 09:28
- 1854
- 0
ДАНС и прокуратурата са спрели незаконен трансфер на 1 млн. евро преди няколко седмици при опит парите да се “изперат” у нас и да се върнат обратно в чужбина. Това съобщи пред “Преса” зам.-градският прокурор на София Роман Василев.
През 2012 година ДАНС е успяла да предотврати 14 съмнителни операции за над 1,5 млн. евро по съмнение за пране на пари. Измамници използват набиращата популярност у нас система за интернет банкиране, за да перат пари, показват данни на родното ФБР. Извършването на преводи в реално време от различни географски точки през глобалната мрежа ограничава времето за реакция от страна на банките да сигнализират за съмнителни преводи и големи суми с интересен произход, посочват от ДАНС.
Български граждани все по-масово се използват като “мулета” и получатели на пари, откраднати чрез измами в интернет със сайтове дубликати и хакерски атаки. По този начин се източват кредитните карти на нищо неподозиращи хора в чужбина, но за да се “преперат” парите, те се изпращат по различни сметки на българи през интернет. “Мулетата” получават минимален процент от тези средства, след което на свой ред изпращат крадените пари отново в чужбина за тяхното легализиране.
Друга разпространена схема при “изпирането” на средства е тази с т.нар. “кредити” или “дарения”, извършени предимно от офшорни фирми до български компании с чужд собственик.
По сметка на наше дружество, с която се разпределят обикновено пълномощници, се получават преводи на големи суми пари. Фирмата получател твърди, че е продала акции от капитала на друга компания на свързано лице. След постъпване на сумата по сметката на дружеството се нарежда парите да отидат в офшорна компания. Изпращачът декларира, че средствата представляват част от погасителна вноска по кредит, който е отпуснат от офшорката. Кредитът е от минал период, но е декларирал пред БНБ няколко години по-късно.
Чрез кредити от офшорни компании мафията инвестира у нас във фотоволтаични паркове и други възобновяеми източници на енергия, показват данните на финансовото разузнаване.
Това е най-често използваната схема за пране и легализиране на мръсни капитали, придобити чрез измами с източване на ДДС и контрабанда. По тази схема се наемат предимно социално слаби и роми като собственици на фирми, които по веригата си прехвърлят парите. Целта на измамниците е да се “разбият” парите на малки суми, но да се увеличи интензитетът на преводите към различните кухи фирми и подставени лица, твърдят от ДАНС. Новото е, че освен ромите и социално слабите в тези схеми вече участват и 18-годишни момчета и момичета.
Последвайте канала на
Свързани новини
Левски се завърна на победния път срещу Локомотив (София)
Барселона се срина на "Балайдос" за пет минути въпреки аванс от два гола
Манчестър Сити бе сгазен от Тотнъм на “Етихад” за петата си поредна загуба и даде шанс на Ливърпул да се откъсне
Милан и Ювентус изиграха скучен мач и зарадваха отборите пред себе си
Генчев коментира слуховете за Уелтон, наставникът на "сините" обяви върху какво трябва да наблегне отборът
Ботев (Пд) се завърна на "Колежа" с победа
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
"Продължаваме Промяната" иска срещата с ГЕРБ да е пред медиите
23 ноември 202417:52
Асен Василев изброи на ГЕРБ условията, при които могат да започнат каквито и да било разговори
23 ноември 202417:46
Александър Симидчиев от "Да, България" за офертата на ГЕРБ: Принципи преди имена
23 ноември 202420:06
Румен Христов, ГЕРБ-СДС: Засега държим Бойко Борисов да бъде премиер
23 ноември 202418:11
Киселова: Мандат на ГЕРБ с кандидат за премиер г-н Борисов не е приемлив за "БСП-Обединена левица"
23 ноември 202418:46
Павела Митова, ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер
23 ноември 202418:07
Тодор Тагарев: Няма как тази война да стигне до приемлив изход, ако Западът не помогне на Украйна по-съществено
23 ноември 202419:39
Колко ще ни струва отоплението тази зима? Най-скъпо е на ток
23 ноември 202421:10
Рибата в Черно море изчезва
23 ноември 202419:21