Мая Манолова: "Нужен е ОЛАФ за двойния стандарт на храните"

  • 27 април 2018 15:57

  • 845
  • 0
Мая Манолова: "Нужен е ОЛАФ за двойния стандарт на храните"
© Булфото

Второто качество е нещо, което не искаме, не можем и няма да подкрепим, каза Лиляна ПавловаЛиляна Павлова Лиляна Павлова Николова е министър за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018. Родена, министър на Българското председателството на Съвета на ЕС, на предварителна пресконференция по темата, преди форума на 30 април под егидата на Председателството. На предстоящия форум ще представим проблема с конкретни данни, показващи колко е голям порблемът и защо ние сме толкова активни за решаването му. Всички ние сме равноправни европейци и не можем да бъдем третирани различно, коментира Павлова. Затова не можем да се примирим с факта, че едно и също детско мляко, шоколад, макаронени изделия, газирани напитки и т.н. са в пъти по-скъпи и в същото време с по-лошо качество.

Ще настояваме за твърдо законодателство за единните стандарти и съответните санкции за нарушителите /с до 4 на сто от годишния оборот на държавите/ и ще излезем с конкретно решение на форума за това. Освен това ще настояваме то да бъде прието максимално бързо, каза министър Павлова.

За разлика от колебанието на институциите, журналистите застанаха на 100 процента зад това да не сме дискриминирани и се надявам заедно да изведем битката до успешен завършек - с тези думи омбудсманът Мая Манолова се обърна към присъстващите български и чуждестранни журналисти. "Европа на две скорости" и "Европа на два стандарта" е проява на дискриминация и обида към европейските граждани", посочи тя.
На 30 април няма просто да коментираме, амбицията ни е да прозвучи едно изключително важно послание, че идва краят на двойните стандарти на храните. "Двойният стандарт, който години наред на практика превръща милиони европейци във второ качество потребители," по думите на президента Юнкер, цитирани от Манолова.

Омбудсманът заяви категоричната си позиция, че понятието национален вкус следва да бъде изключен като критерий за преценка, когато става дума за продукти от една и съща марка, защото говорим за уникалност на рецептата и всякакви интерпретации върху нея са нечестен подход спрямо потребителя.

Омбудсманът е категорична, че е необходимо да се създаде централизиран контрол на европейско ниво. Защото само с национални промени проблемът няма да бъде решен. "Нужен е ОЛАФ за двойните стандарти - силен европейски орган, който да преследва и налага железни санкции за измами с храни, а не просто център за повишаване знанията за качество на хрните, който ще следи и за измами с храни", каза Мая Манолова.

Ако всички тези инициативи се забавят, ще създам и публикувам списък на некоректните фирми, така че по естествен начин проблемът да бъде коригиран, каза още общестевният защитник.
Д-р Любомир Кулински, ресорен директор в БАБХ, запозна журналистите с резултатите от последното проучване на пазара, обхванало 4 държави с 53 проби от 8 групи храни, огласени миналата седмица от МЗХГ. Обобщените резултати от него показваха, че в редица храни, сред които и детско мляко и храни, са със съществени различия в състава за сметка на българския аналог, както и в цените, които за нашите продукти често са фрапиращо по-високи - до 6 пъти.

Последвайте канала на

Нора Виткова
845 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини