По-вероятният, по-добрият и по-лесния за прилагане модел с по-малко рискове е моделът с премахване изцяло на монопола на Здравната каса. Той ще постави пациента в центъра на системата, защото ще му даде възможност да избира. Това коментира пред Нова телевизия Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването по повод вариантите, предложени от здравното министерство, за въвеждане на допълнително здравно осигуряване.
Според директора на УМБАЛ "Пирогов" проф. Асен Балтов трябва да има известен период, най-вероятно една година, на натрупване преди да бъде въведен нов модел, при който се събира допълнителна здравна вноска под формата на здравна застраховка.
Здравеопазването е скъпо занимание, лечението на един болен пациент отнема сериозен финансов ресурс, за никакво натрупване не става въпрос, нито за пренасяне на партиди – това не е пенсионно осигуряване. 12 лева на месец, или 20 лева на месец, това са около 120-130 лева годишно. Толкова струват два антибиотика или два прегледа с някаква манипулация – това е сума, която почти неизбежно се похарчва, обясни обаче Светла Несторова от Асоциацията на застрахователите в България. Тя поясни, че идеята е не "някой да събира някакви пари за здраве, а цялото това доплащане, което се случва в момента – когато човек е най-болен и най-уязвим, да не му се случва, вместо това всички здрави хора да събират по малко средства, така че този риск да се разпредели равномерно и когато някой се разболее, да го лекуват и някой да плати за това".