Началникът на отделението в АГ-болница „Шейново“, където се случи размяната на двете бебета, наказан заради скандалния случай. проговори пред БТВ.
Размяната е станала в отделението по неонатология на болницата след раждането. По случая вече е разпитан персоналът на болницата във въпросното отделение. Засега има наказания по две линии - от Медицинския надзор и директора на болницата.
Здравното министерство, директори на болници и експерти предлагат промени за контрола в лечебните заведения.
Сигналът за разменените бебета подава една майките пред началника на отделението д-р Донка Узунова. Усъмнява се заради морфологични белези на бебето и несъответстващи номера на гривните. Старшата акушерка, която изписва конкретните деца, е с 32 годишен опит.
„Още в първите минути, в които двете получихме сигнала за това, отворихме досиетата на двете момичета и видяхме, че тя е била на изписването. Тогава още преговорихме и продължаваме да преговаряме действията, които се извършват при изписването. „Тя каза аз не си спомням да не съм сравнила гривничките на майката и децата“, разказа пред БТВ д-р Донка Узунова, нач. на отделението по неоноталогия в болница „Шейново“.
Кадър: БТВ
Три са рисковите моменти, в които би могло да се дапусне размяна, обяснява д-р Узунова - предаването на децата от родилната зала в детското отделение, предаването им от медицинския персонал на майките, и при самия престой при майките. Жените са били настанени в стаи на един етаж, една срещу друга.
„Всички се чувстваме зле - всички, които са били на работа, дори всички, които не са били. Тук абсолютно и категорично изключваме преднамереност – станало е в хода на работата, ако е станало от медицинския персонал“, каза д-р Узунова.
В болницата има ясни правила за обозначаването на бебетата. Поставят им се гривните с номера, като всяко се поставя в количка, на която също има табела с номера. Майката също може да сравни номерата.
„Всяко детенце, съобразно гривната си се поставя в тази количка. Подозираме по логически път, че е възможно да има размяна на тези табелки, при самото обозначаване“.
Вече човекът, който поставя табелата на количката, ще се подписва, че го е направил. А при изписването и неонатолог ще поставя подписа си. След случая с разменените бебета помещенията, в които се намират бебетата, ще бъдат оборудвани с камери.
„Освен това, ще има линк за връзка през интернет, т.е. аз ще мога да виждам какво е разположението на децата, какво е движението на хората. На входовете и изходите на отделението също ще има камери“, каза още д-р Узунова.
До момента камери е имало само в коридорите, а записите са се пазели за срок от два месеца.
Затова и видеозапис за разследвания момент - няма.