Нови ограничения срещу COVID-19 на Балканите

GettyImiges
share

Повечето страни на Балканите продължават да отчитат влошаване на епидемиологичната ситуация, като някои от тях въведоха нови ограничения в опит да спрат бързото разпространение на коронавируса, а други търсят начини за стимулиране на ваксинационния процес, включително чрез изискване на PCR-тестове от неваксинираните лица за достъп до някои обществени услуги. Повечето страни засега се въздържат от въвеждане на задължителна ваксинация за определени категории или професии, съобщава БТА.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

ГЪРЦИЯ наложи полицейски час и забрани музиката на два популярни туристически острова с цел ограничаване на разпространението на коронавируса. Ограниченията влизат в сила от 13 август и ще обхванат остров Закинтос и столицата на остров Крит - Ханя. Мерките включват налагането на полицейски час през нощта и пълна забрана за пускането на музика в заведенията.

Гърция съобщи за 2800 новозаразени и за 12 починали през последното денонощие.

Почти 5,2 милиона души са напълно ваксинирани срещу COVID-19 в страната, което представлява 48 процента от цялото население и 58 процента от възрастните, съобщи тази седмица генералният секретар в министерството на здравеопазването Мариос Темистоклеус.

Готови ли сме за нова COVID вълна?

От началото на ваксинационната кампания са направени 10 540 000 ваксинации, като 5 705 000 души са получили една доза, а 5 170 000 са напълно имунизирани. Във възрастовата група 15 - 17 годишни са направени или планирани 33 000 ваксинации, докато в групата на 12 - 14 годишните интересът е по-малък, като за тази възрастова група платформата за записване на час е открита съвсем неотдавна, посочи Темистоклеус.

Той добави, че темпът на ваксинация се забавя поради отпускарския сезон, но средно се поставят по 40 000 дози на ден.

Властите в ТУРЦИЯ обмисят въвеждане на PCR-тестове за неваксинираните лица за влизане на определени обществени места като кина и театри, при пътувания с междуградски автобуси и самолети, заяви министърът на здравеопазването Фахреттин Коджа. Той каза, че от тези, които отказват ваксинация, може да бъде поискано да се подлагат на безплатен PCR-тест веднъж на два дни в държавни болници.

В последно време в Турция се наблюдава рязко увеличение на случаите на коронавирус, които тази седмица достигнаха най-високото си равнище от месеци. През последното денионощие бяха регистрирани 24 297 нови случая и 108 смъртни случая.

Турция е поставила досега над 74 милиона дози ваксина от началото на ваксинационната кампания, започнала в средата на януари. Близо 28 милиона души са получили вече две дози ваксина. Данните сочат, че 66,77 процента от пълнолетното население на страната е получило поне една доза ваксина. Страната поставя най-малко седем милиона дози ваксина срещу КОВИД-19 седмично. Турция също така обмисля ваксинация на лицата под 18 години.

Бързо разпространяващият се вариант Делта застрашава постигането на подобрение в ситуацията с коронавируса. Според данни на здравното министерство стотици са случаите на заразени с варианта Делта.

РУМЪНИЯ удължи с още 30 дни състоянието на тревога, обявено на територията на страната заради пандемията от COVID-19. Страната отчита повишаване на броя на новозаразените спрямо предходните седмици, а вариантът Делта се очертва като доминиращ. Близо 90 процента от изследваните миналата седмица проби са показали заразяване с варианта Делта, съобщи координаторът на ваксинационната кампания д-р Валериу Георгица.

На 30 юли Румъния достигна прага от 5 милиона ваксинирани с поне една доза от ваксина - цел, която властите бяха определили за 1 юни. През последните дни средният брой ваксинации на ден беше малко над 15 000. Постигнатият до момента колективен имунитет в резултат на преболедуване и ваксинация е около 45-50 процента, което е недостатъчно, за да осигури защита на населението, но властите заявиха, че засега не обмислят въвеждане на задължителна ваксинация за определени категории.

Същевременно страната продължава да дарява и препродава излишните дози ваксина, като тази седмица обяви, че ще продаде 700 000 дози на Ирландия и че ще дари близо 1,3 милиона дози на Тунис, Египет, Албания и Виетнам.

До 5 август в страната са поставени 9 471 723 дози ваксина на 5 046 801 души, от които 4 901 926 са със завършена ваксинационна схема.

СЪРБИЯ е ваксинирала 50,1 на сто от пълнолетното си население, съобщи вчера премиерът на страната Ана Бърнабич, като изтъкна, че тази цифра не е достатъчна за постигането на колективен имунитет. В 58 града и общини в Сърбия процентът на ваксинираните е над 50, уточни тя.

Според нея, за разлика от предишните вълни на КОВИД-19, сега, въпреки ръста на заразените, броят на хоспитализираните не нараства драстично, което тя отдаде на високия процент ваксинирани.

Сръбският премиер подчерта, че властите ще разчитат на призиви и убеждение, но няма да принуждават никого да се ваксинира.

Българското лято на фона на COVID-19: Каква е ситуацията?
Бърнабич каза, че в момента страната не планира покупката на нови ваксини. Тя обяви също, че Сърбия ще дари ваксини на страни, които са особено застрашени, по-специално на "приятелски страни от Африка".

В РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ най-малко една доза ваксина са получили 31 процента от гражданите на страната, съобщи министерството на здравеопазването. При гражданите над 50-годишна възраст процентът е 50,6, при тези над 60-годишна възраст - 61,2 на сто, а над 70 години - 64,9 на сто.

В страната през последното денонощие бяха потвърдени 219 нови случая на COVID-19 и четири смъртни случая. 105 души са хоспитализирани в момента.

СЛОВЕНИЯ потвърди 138 нови случая на COVID-19 през последното денонощие, като положителни се оказаха 8,6 процента от направените 1610 PCR-теста. В момента в страната има 1293 активни случая, а 14-дневната заболеваемост е 61,3 на 100 000 жители, сочат данни на Националния институт за обществено здраве. 28 пациенти са в болници, включително 8 в интензивни отделения.

Въпреки че няма резки промени в броя на новозаразените в последните дни, епидемиолозите са на мнение, че ситуацията в страната се влошава. Ако настиоящите тенденции продължат и нивото на ваксинация от 38,9 процента не се повиши съществено, страната, която в момента е в зелената зона на ЕС, може да премине в оранжевата зона още следващата седмица и в червената от началото на септември, предупреждават здравните експерти.

ХЪРВАТИЯ регистрира през последното денонощие 247 нови случая на КОВИД-19 и три смъртни случая. 154 пациенти са хоспитализирани, включително 14 на респиратори. Активните случаи са 1221, а 4048 души са в самоизолация.

До 4 август в страната са поставени 3 109 586 дози ваксина, като 40,8 процента от цялото население и 49,1 процента от пълнолетното население е ваксинирано с поне една доза.

Общо 1 656 936 души са получили поне една доза, а 1 506 706 души са напълно ваксинирани, което представлява 44,7 процента от пълнолетното население.

В КИПЪР тази седмица беше поставена милионната доза ваксина срещу COVID-19. Страната с около 1,2 милиона души население е с една от най-високите степени на ваксинационно покритие в Европа, като 74 процента от населението са получили поне една доза ваксина, а 66 процента са напълно ваксинирани.

Най-високо остава ваксинационното покритие при възрастните хора: 95,5 процента от лицата над 80 година са получили поне една доза, както и 94,9 процента от тези над 70 години и 86,6 процента от тези над 60 години. 79,4 процента от хората над 50 години и 82,9 процента от тези над 40 години също са получили най-малко една доза. При хората над 20 години този процент е 52,3, а при тези над 30 - 65 процента. От 30 юли започна и ваксинацията на деца между 12 и 15 години.

Същевремено броят на новозаразените остава висок - 575 нови случая и един смъртен случай бяха потвърдени на 4 август.

Вчера страната въведе изискване за представяне на т.нар. "Сейфпас" за всички видове обществен транспорт. Документът, удостоверяващ, че лицето е ваксинирано с поне една доза ваксина, преболедувало COVID-19 или има отрицателен тест, направен преди не повече от 72 часа, се изисква от всички пътници, включително деца над 12 годишна възраст.

Властите в АЛБАНИЯ съобщиха за тревожен скок на новозаразените, след като на 4 август в страната бяха потвърдени 99 нови случая на COVID-19, 26 от които бяха регистрирани в столицата Тирана. Активните случаи в страната са 539.

Министърът на здравеопазването Огерта Манастирлиу препоръча на всички граждани, и особено на младите хора, да се възползват от свободната ваксинация през целия месец август. Всички лица над 18 години, които искат да получат ваксина, вече не е необходимо да се регистрират в онлайн платформата за ваксинация. Те могат просто да отидат с личната си карта в някой ваксинационен център между 8.00 и 20.00 часа всеки ден.

Албания използва ваксините на Пфайзер, АстраЗенека, Синовак и Спутник V за ваксинация на гражданите си. В страната до момента са извършени 1 203 087 ваксинации, а над 530 000 души са получили втора доза.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини