Майка, свидетел на последните часове на починалото 3-годишно дете, разказа подробности

gettyimages (архив)
share

Двама анестезиолози от педиатрията в София напускат, а това поставя в сериозен риск работата в лечебното заведение.

Това се случва след като 3-годишният Александър почина от пневмония. Майка, чието дете е настанено в интензивното отделение на детската болница, се свърза с Нова телевизия. От 8-ми ноември светът й се върти около борбата за живота на бебето й. С 40 градуса температура и гърчове момиченцето й е настанено в интензивното отделение на педиатрията в София. В тази връзка майката разказва, че е станала свидетел на случилото се с починалото 3-годишно момче. „В интензивното има прозрачни стъкла. Сложиха го на масата, опитаха се да го реанимират. Главната сестра също изключително много помагаше, имаше доктор анестезиолог, който не беше дошъл по този случай в болницата, но и той помагаше. И неговата жена помагаше. Докторите направиха всичко, каквото е възможно”, разказа майката Гергана Севелиева.

Д-р Георгиева: Не системата, а болестта уби Алекс

След обществения отзвук по случая двама анестезиолози от болницата подали молби за напускане, потвърдиха от педиатрията. Единият от тях бил този, който интубирал починалото 3-годишно момче. Заради това, разказва Гергана Севелиева, било отложено изследване на детето й. „Трябва да й бъде направен ядрено-магнитен резонанс, който не можеше да бъде проведен, защото докторите са напуснали”, поясни майката. Дежурствата на временно отстранената доктор Елена Георгиева пък били разпределени между други лекари. „Аз не бих искала да ме лекува доктор, който след 20-часова смяна, с треперещи ръце идва към детето ми и се обръща с думите "какво ви е състоянието?".

Борисов: Родителите на 3-годишното дете са снимали състоянието му и държанието в болниците

Добрите условия за работа ще рефлектират върху качеството и съответно върху по-бързото оздравяване на нашите деца”, смята Гергана. От болницата отказаха коментар. Според аутопсията причината за смъртта на детето е двустранна хеморагична пневмония. А някои инфекции не могат да бъдат лекувани. „Ако като народ сме на мнение, че тук работят убийци или некомпетентни хора, то тогава има нещо сбъркано в системата”, смята Севелиева. Заради проблемите в системата през пролетта имаше протести в педиатрията. Правителството обеща да отпусне милион и 700 хиляди лева. А за Гергана Севелиева остава радостта, че детето й се подобрява.

Водещи новини

Още новини