Жените са по-застрашени от дългъг КОВИД, съобщи електронното издание Медикъл експрес, цитирайки американско изследване.
Проучването съдържа данни от осем вълни на КОВИД-19, обхваща всички 50 щата и обобщава резултатите на 16 000 души, проследявани на всеки шест седмици между 5 февруари 2021 г. и 6 юли 2022 г.
Маурисио Сантилана, професор в университета „Нортистърн“ и един от авторите на изследването, казва, че продължава събирането на данни за дълъг КОВИД. За целите на проучването той се определя като наличие на симптоми повече от два месеца.
Според резултатите, публикувани в изданието JAMA Network Open, жените са почти два пъти по-застрашени от дълъг КОВИД. Засега няма обяснение защо рискът при представителките на нежния пол е толкова голям.
„Изследването е подкана към специалистите да се съсредоточат върху механизма, който задържа вируса по-дълго в женското тяло“, казва Сантилана. Рискът е в зависимост и от възрастта – при пациенти над 40 години той нараства с всяко десетилетие.
Всеки следващ вариант на вируса води все по-малко до дълъг КОВИД. Засега обаче няма достатъчно данни, за да се потвърди дали тази тенденция ще продължи.
Около 15% от прекаралите заболяването в САЩ са засегнати от дълъг КОВИД. Подобни са резултатите и в други държави. „Ако 1 от 10 или 9 е засегнат от дълъг КОВИД, това заслужава внимание“, казва Сантилана.
Симптомите на дълъг КОВИД варират от постоянна умора до респираторни и сърдечни смущения.
Според Сантилана изследването показва, че ваксинирането също помага да се избегне рискът от дълго протичане. Двудозовите ваксини осигуряват 30% намаляване на възможността от дълъг КОВИД. В изследването все още няма данни за ефекта на бустерните дози.
„Вирусът ще е с нас години наред и е добре да оценим рисковите фактори. Така ще лекуваме по-добре хората и ще научим как да живеем заедно с КОВИД“, казва още експертът, цитиран от БТА.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?