Над 3 години пациенти с автоимунните заболявания Лупус, Ревматоиден артрит и др. в България се бориха да получат достъп до хидроксихлорохин за своето животоподдържащо лечение. През това време те бяха принудени да си набавяха медикамента от чужбина. С натъпването на пандемията от COVID-19 обаче в чужбина се появи информация, че хидроксихлорохинът ще бъде прилаган при лечението на пациентите с коронавирус. Това пък доведе до масова истерия хората да се презапазяват, а повечето държави спряха продажбата му за чужденци.
У нас също бе заявено, че на хидроксихрохина се залагат надежди в битката с коронавируса, въпреки известните неясноти за страничните ефекти. Употребата му бе потвърдена и днес от ръководителя на Националния оперативен щаб и директор на Военномедицинска академия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски.
Въпреки че хиляди пациенти с автоимунни заболявания у нас изпаднаха в безизходица да не могат да си набавят лекараството от чужбина заради COVID-19, в крайна сметка именно COVID-19 бе поводът в България за сравнително кратко време да се обърне внимание на тези болни и да се регистрира хидроксихлорохин. Това се случи в началото на юни.
Големият проблем се явява, че цената му е твърде висока за възможностите на българските пациенти. Причината – заради пандемията и суровината е поскъпнала. В чужбина обаче цената на хидроксихлорихинът продължава да бъде по-евтина от тази у нас.
„Очаквам цената да падне, защото сега цената на суровината е много висока, заради търсенето
Относно ефективността на лекарството за симптоми на Covid-19 има доста противоречиви мнения и твърдения. Знаем, че FDA(Агенцията по храните и лекарствата в САЩ) забраниха употребата му при COVID-19, затова се надявам в един момент цената на медикамента да падне”, обясни Боряна Ботева, председател на Организацията на пациенти с ревматоидни заболявания.
Пред Novini.bg тя подчерта, че е голямо постижението да има регистриран медикамент с активна съставка Хидроксихлороквин сулфат на българския пазар е голямо, след като всички инситуции, включително и НОЩ са били информирани за големия проблем. Освен от фирмата производител и Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) са съдействали за регистрацията на медикамента.
Така вместо 7 месеца, нещата по регистрацията са отнели около 2.
Боряна Ботева коментира още, че сега усилията са насочени към това медикаментът да се реимбурсира от НЗОК, за да може да се поеме някаква част от цената му.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?