78% от българското общество са на мнение, че климатът в света се променя. Това каза на пресконференция в БТА Евелина Славкова от Изследователски център "Тренд". Тя уточни, че проучването е с извадка 55 000 души.
10% са на мнение, че климатичните промени са резултат от естествените процеси, а не човешка намеса. 50% смятат, че промените са резултат освен от естествените процеси и от човешката намеса. Според 25% промените са изцяло резултат от човешка дейност, съобщи тя.
На въпроса "Според вас какво ще е въздействието на климатичните промени за България и за вашето семейство?" 1% отговарят, че въздействието ще е много позитивно и за България, и за семействата им. Над 30% смятат, че последиците ще са негативни за България, и за техните семейства. 14% са на мнение, че въздействието ще е много негативно за България спрямо станалата част на света, заяви Славкова.
На въпроса "Ако не се предприемат действия, в каква степен ще се промени животът ви в следващите 10 години?" 21% отговарят "Ще се промени в известна степен", а 13% - "Няма да се промени изобщо", посочи социологът.
В отговор на въпроса "Кое от следните твърдения е най-близо до вашето мнение?": "Трябва да правим всичко възможно, за да спрем изменението на климата" – 42%. "Трябва да се адаптираме към изменението на климата, за да можем да живеем нормално в бъдеще" – 34%. Едва 4% смятат, че не е нужно да се прави нищо, защото това не е голям проблем, обяви Евелина Славкова.
На въпроса "Важат или не важат за вас следните действия във връзка с климатичните промени?": "Ползвам самолет по-рядко" - 43%" отговарят с "Важи за мен", а 41% с "Не важи за мен"; "Пазарувам по-малко стоки с пластмаса в опаковката" - 37%'"Пътувам по-малко с автомобил" - 67% посочват, че не важи за тях. "Пазарувам повече органично произведени храни" – 27%. "Ползвам електричество от възобновяеми електрически източници" – 7%, стана ясно на пресконференцията.
Младите, активните и живеещите в по-големите градове са особено загрижени за климатичните промени. С намаляването на населеното място и увеличаването възрастта загрижеността намалява, коментира Евелина Славкова.
Според него трябва да има обобщен ресор, който да координира дейността на отделните ведомства у нас, които имат отношение към зелената сделка. Това ведомство може да бъде в помощ на нас като евродепутати. Когато 45% от европейското финансира ще минава през зелени политики, на нас ни трябва експертиза от страна на държавата, каза още Петър Витанов.