Армията на САЩ проучва възможността да използва пристанище на Червено море в Саудитска Арабия и допълнителни две летища в кралството в момент на засилено напрежение с Иран, заяви вчера армията.
Макар да определят това като планиране за "непредвидени ситуации", американските военни казаха, че вече са изпробвали разтоварване и доставяне на товар на сушата от пристанището Янбу в Саудитска Арабия, което е важен терминал за петролопроводите в кралството, предаде БТА.
Използването на Янбу, а също на военновъздушните бази в Табук и Таиф край Червено море, би дало на американската армия повече възможности по протежението на важен воден път, който все повече е подложен на нападения с мини и дронове срещу плавателни съдове, за които са подозирани подкрепяните от Иран бунтовници хуси в Йемен.
Съобщението, направено в първите дни от управлението на президента Джо Байдън, обаче идва в момент, когато саудитско-американските отношения остават обтегнати заради убийството на журналиста на "Вашингтон пост" Джамал Хашоги през 2018 г. и войната, която кралството продължава да води в Йемен. Дори временно разполагане на американски войски в бази в кралството, където е свещеният мюсюлмански град Мека, може отново да разпали гнева на екстремистите.
Капитанът от военноморските сили на САЩ Бил Ърбан, говорител на Централното командване, каза, че оценката на обектите е продължила повече от година, а до нея се е стигнало след нападението с дронове и ракети срещу сърцето на саудитската петролна промишленост през септември 2019 г.
Саудитска Арабия и САЩ обвиниха Иран за нападението, което временно намали наполовина саудитското петролно производство и предизвика покачване на цените на нефта. Техеран отрича да е замесен, а отговорност за атаката поеха хусите, въпреки че използваните дронове, изглежда, бяха иранско производство.
"Това са разумни мерки за военно планиране, които позволяват временен или условен достъп до обекти в случай на непредвидена ситуация и по никакъв начин не са провокативни, нито са разширяване на американското присъствие в региона като цяло или в кралство Саудитска Арабия в частност", написа Ърбан.
Генералът от американската морска пехота Франк Маккензи, който оглавява Централното командване на САЩ, посети Янбу в понеделник. "Дифенс уан" и "Уолстрийт джърнъл", чиито представители пътуваха с Маккензи до Янбу, първи съобщиха за американското планиране. Саудитски служители не отговориха на запитванията за коментар вчера.
Саудитска Арабия вече е платила за подобрения в обектите и се обмислят още, каза Ърбан. В Табук е разположена военновъздушната база "Крал Файсал", а в Таиф е военновъздушната база "Крал Фахд". В арабските държави от Залива има множество американски военни бази, които са наследство от Войната в Залива през 1991 г., при която съюзените със САЩ сили изтласкаха Ирак от Кувейт, а също от по-късното нахлуване в Афганистан през 2001 г. и нахлуването в Ирак през 2003 година. Америка изтегли своите сили от Саудитска Арабия след нападенията на 11 септември. Осама бин Ладен изтъкна тяхното разполагане като основание за своите нападения срещу САЩ.
Централното командване на САЩ вече има преден щаб в Катар. Пети флот на американските военноморски сили действа от островното кралство Бахрейн край бреговете на Саудитска Арабия. В Кувейт е предният щаб на Трета армия на САЩ, а в Обединените арабски емирства са разположени американски летци и моряци.
Тези обекти също така не включват американското военно присъствие в Афганистан, Ирак и Сирия. Бившият президент Доналд Тръмп също така разположи войски в Саудитска Арабия за първи път от атентатите на 11 септември поради тревога от Иран. Сега около 2500 американски военни са разположени заедно с изтребители и ракетни батареи "Пейтриът" във военновъздушната база "Принц Султан" югоизточно от Рияд.
Изглежда, че добавянето на тези саудитски обекти е част от описаната по-рано от Маккензи пред Конгреса на САЩ "Западна поддържаща мрежа" - нова логистична система, замислена с цел да се избягват лесни за блокиране морски точки, каза Бека Уасър, сътрудник във вашингтонския Център за нова американска сигурност.
Тези обекти вероятно няма да приемат войски за постоянно и може да позволят на САЩ да намалят силите си в други бази чрез тази гъвкавост, каза тя.
"Ако се опитваме да имаме гъвкава позиция, при която не сме обвързани с постоянни бази, . . . ще е необходимо това да бъде подкрепено с логистична мрежа, която може да гарантира докарването на хора и оръжия според необходимостта", каза Уасър.
Подобни планове за непредвидени случаи вече съществуват в Близкия изток - като споразуменията, които дават право на американските сили да използват бази в Оман при определени обстоятелства. Но западният бряг на Саудитска Арабия също така предоставя допълнителна отдалеченост от Иран, който значително инвестира в балистични ракети, след като заради санкциите няма достъп до глобални оръжейни продажби.
Персийският залив "би представлявал спорни води при всякакъв сценарий на въоръжен конфликт с Иран, затова се проучват местата, където може да се придвижат силите, когато навлизат в театъра от спорен район", беше цитиран Маккензи да казва пред журналисти в Янбу.
Допълнителните бази вероятно ще засилят подозренията на теократичното управление в Иран. Между Иран и САЩ продължава да има силно напрежение, след като през 2018 г. Тръмп едностранно се оттегли от ядрената сделка на Техеран със световните сили, което доведе до засилваща се поредица от конфронтации.
Говорителят на иранската мисия в ООН Али Реза Мир Юсефи разкритикува хода на САЩ, определяйки присъствието на чуждестранни войски в Близкия изток като "една от главните причини за хаотичната ситуация и несигурността в нашия регион".
"Всяка "евентуална възможност за конфликт" с Иран би имала смисъл само ако друга страна възнамерява да нападне Иран, а ние сме решени да се защитаваме, ако бъдем нападнати", каза Мир Юсефи. Остава неясно какви ще бъдат отношенията на Байдън със Саудитска Арабия при неговото президентство. По време на предизборната кампания Байдън наричаше кралството "парий" заради убийството на Хашоги. Саудитска Арабия и други арабски държави от Залива обаче продължават да са основни клиенти за американските оръжия и разчитат на САЩ за гарантирането на свободното превозване на петрол и стоки през Ормузкия проток - тясното устие на Персийския залив.
Рияд също така беше подложен на загадъчно въздушно нападение в събота, което Държавният департамент на САЩ при управлението на Байдън осъди като "опит за атакуване на цивилни". Остава неясно дали при нападението е била използвана ракета или дрон.
Йеменските бунтовници хуси, които по-рано вземаха на прицел Рияд, отрекоха да са замесени, въпреки че арабски страни от Залива обвиниха бунтовниците за нападението. Неизвестна досега групировка, наречена "Бригада на истинското обещание", каза, че е извършила нападението с "дронове на терора", без да представи доказателства в подкрепа на своето твърдение.