Русия и Беларус: Интеграция, законодателство, икономика

Getty (архив)
share

Премахването на границата между Русия и Беларус е безспорно постижение на интеграционните усилия между двете страни, което подпомага бизнес контактите, възстановява връзките между разделени семейства, гарантира фактически равни социални права на гражданите им. Приета е военна доктрина на Съюзната държава, Москва и Минск водят съгласувана политика на международната арена, изброява пред "Росийская газета" допирните точки на Русия и Беларус посланикът на съседната страна във федерацията Владимир Семашко.

Интервюто е дадено във връзка с празнична дата - преди 25 години, на 2 април 1996 г. е подписан руско-беларуски договор за общност, заместен след три години с договор за съюзна държава.

През 2018 г. двамата президенти решиха да модернизират последния и за целта трябва да се разработят интеграционни "пътни карти" с цел създаване на единна икономическа платформа. Те ще бъдат съгласувани до месец-два, с което ще се появи шанс към 1 януари 2022 г. Беларус и Русия да имат вече единни пазари - включително пазари на газ, петрол и петролни продукти, както и на промишлена продукция. Това е задачата максимум, уточнява беларуският дипломат.

Кремъл: Ние не сме приятели с Беларус

До юли т. г. конституционната комисия в Беларус смята да изготви проект на обновен основен закон и отсега е ясно какво да очакваме - лидерът на страната Александър Лукашенко иска президентът да може да влияе върху "всяко решение от горе до долу". А доколкото държавният глава вече има такива възможности, творците на новата конституция едва ли ще му се опънат, пише "Комерсант".

Лукашенко подчертава, че реформирайки конституцията, не се озърта към опозицията и към Москва, посочва изданието. Негови източници от руските структури потвърждават изявления на Владимир Путин и външния му министър Сергей Лавров, че желаният от Русия сценарий включва предсрочни избори и преход на властта в държавата съюзник. Засега обаче работят с онзи, който контролира ситуацията, посочва вестникът.

"Възрастта на Лукашенко му дава възможност да остане на власт още десетина години. А Кремъл няма задача да го свали - имаше задача да го направи по-сговорчив. И той стана такъв, но все още е своенравен", коментира политологът Пьотр Петровски пред "Комерсант".

"Доставките на горива от Беларус биха могли да изгладят поскъпването по бензиностанциите" в Русия, заявява "Известия".

Миналата година Беларус рязко увеличи доставките на горива в Руската федерация. Вносът в Русия на леки петролни дестилати (главно бензин) от съседната страна нарасна десеторно в сравнение с 2019 г. Фактически темпото се ускори още преди замисъла на руското правителство да предотврати горивна криза с внос от братската страна. Според експерти този внос теоретично би могъл да смекчи поскъпването по руските бензиностанции. Тогава обаче Москва ще трябва да адаптира данъчната си политика в полза на беларуските производители, отбелязва всекидневникът.
Александър Лукашенко изпълни обещанието си да отвърне реципрочно на страните, наложили санкции на Беларус. На 30 март той подписа указ, забраняващ в Беларус да се внасят стоки и да се купуват услуги от тези страни, пише "Независимая газета".

Изданието припомня, че санкции срещу Беларус въведоха ЕС и САЩ, към които се присъединиха ред други държави, а балтийските страни наложиха собствени. Контрасанкциите на Минск може да засегнат към 40 страни, прогнозира вестникът.

"Досега Лукашенко отказваше да подкрепи контрасанкциите на Русия срещу Запада. Новият му указ обаче може да сложи най-сетне край на контрабандния внос в Русия през Беларус, включващ уж беларуски морски дарове и южни плодове", предполага "Независимая газета". "Ако обаче Москва и Минск не съгласуват своите списъци на санкционни стоки, може да се появи нов проблем - контрабанден внос в Беларус от Русия на стоки, незасегнати от руските контрасанкции", предупреждава бизнес аналитикът Вадим Иосуб.

"От политическа гледна точка поведението на Минск води до ескалация на конфликта със Запада", резюмира вестникът. Според цитирани в статията експерти за Лукашенко е въпрос на принцип да отвърне на западния натиск.

Беларуският наблюдател Андрей Казакевич смята, че Лукашенко може да се опита да продаде конфликта си със Запада на Русия, или пък предприема един вид шантаж, за да постигне деескалация на конфликта с ЕС.

ЕС удължи с една година санкциите срещу Беларус

Страните от ЕС ще пострадат по-малко от беларуските контрасанкции, отколкото може да изгуби самата Беларус. Освен може би най-близките ѝ съседки - Полша и Литва, прогнозира руският вестник. При всяко положение "контрасанкциите на Лукашенко няма да оставят Русия без скариди от Беларус", заявява с ирония "Независимая газета".

Водещи новини

Още новини