Ваксината срещу коронавируса, разработена в Русия, е наречена "Спутник В" на едноименния съветския спътник - първият космически апарат, изстрелян в орбита през 1957 година, а В е съкратено от ваксина, съобщи председателят на руския Фонд за преки инвестиции, участвал в нейното създаване, цитиран от АФП.
Над 1 милиард дози са били поръчани предварително от 20 чужди държави, заяви Кирил Дмитриев и уточни, че третата фаза от изпитанията започва утре.
От Фонда казаха още, че началото на промишленото производство е предвидено за септември.
Дмитриев обяви това, след като руският президент Владимир Путин съобщи, че ваксината е одобрена след по-малко от два месеца на изпитания върху хора.
Ръководителят на фонда каза, че заедно с чуждестранните партньори са готови да осигурят производството на над 500 милиона дози ваксина годишно в пет държави и планират да увеличат допълнително производствената мощност. В производството на "Спутник В" са инвестирани 4 милиарда рубли.
По време на онлайн конференция Дмитриев съобщи, че фондът се е договорил с Обединените арабски емирства (ОАЕ), Саудитска Арабия и други държави за провеждане на третата фаза от изпитания на ваксината.
Според Дмитриев, към днешна дата най-голям интерес към ваксината проявяват държави от Латинска Америка, Близкия изток и Азия и с тях вече са финализирани редица договори за нейното закупуване.
Фондът обяви в съобщение до медиите, че вече има информационен сайт за "Спутник В".
Днес ваксината е получила регистрационно свидетелство от руското министерство на здравеопазването и може да се използва за ваксиниране на населението на Руската федерация.
Скоростта, с която Русия върви към това да направи ваксината обществено достояние, накара някои чуждестранни учени да задават въпроса дали Москва не поставя националния престиж пред сигурността на хората.
Дмитриев обаче каза, че политизираният подход към руската ваксина на редица западни държави поставя под заплаха живота на техните граждани.
Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния коронавирус в реално време:
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?