Милионните инвестиции на САЩ към Гренландия, обявени миналата седмица, изостриха напрежението между Вашингтон и Кремъл, след като от руската страна заявиха, че подобен ход на администрацията на Тръмп цели единствено да постави под заплаха мира в Арктика.
Девет месеца след обявеното намерение на президента Доналд Тръмп да закупи островът, който е автономна територия на Кралство Дания, Вашингтон и Нуук (столицата на Гренландия) постигнаха споразумение, според което Съединените щати се ангажират да инвестират малко над 12 млн. долара в проекти, свързани с добива на суровини и в сферата на туризма и образованието.
Първите новини за постигнатото инвестиционно споразумение между САЩ и Гренландия направи американският посланик в Дания Карла Сандс, която в своя статия във в-к ''Алтингет'' разясни, че предприетата стъпка е с цел да се гарантира стабилността в региона, както и да се пресече всякакво ''агресивно поведение и милитаризиране от страна на Русия в Арктика'', както и на ''хищническия икономически интерес на Китай''.
Направеното изявление от Сандс възмути Москва и още на следващия ден друг водещ вестник в Дания публикува на първата си страница реакцията на руския посланик в Копенхаген, според когото Съединените щати заплашват мира в региона на Арктика. Според Владимир Барбин САЩ са използвали ''политика на конфронтация с надеждата да наложат контрол в тази част на света'', допълвайки още, че поведението на Вашингтон е в разрез с установените правила от Декларацията от Илюлисат, подписана през 2008 г. и ратифицирана през 2018 г. от пет страни – САЩ, Русия, Канада, Дания и Норвегия.
,,Съединените щати се опитват да разпокъсат Арктическия регион и да противопоставят едни страни на други'', смята руският посланик, добавяйки, че по тази начин би могъл да бъде нарушен не само мирът, но и сигурността и международното сътрудничество в района.