Кримските татари отбелязаха днес дискретно 72-рата годишнина от депортирането им по заповед на Сталин, предаде Франс прес.
След анексията на Крим от Русия през март 2014 г., за трета поредна година, татарите се отказаха от организирането на традиционния им събор в центъра на Симферопол, столицата на полуострова.
"Няма смисъл. Ще бъде намерен претекст, за да се откаже организиране на събора и да се определи като опасно", заяви тази седмица пред АФП Мустафа Джемилев, историческият лидер на кримските татари. Руските власти отказват да го допуснат в Крим и Джемилев живее в Киев. Той препоръча на кримските татари да посетят паметните за тях места, да положат цветя и да се молят за жертвите на депортацията.
Няколко татарски активисти са подали молби за организиране на масова проява в Крим, но всички са получили отказ, заяви Джемилев. През деня няколкостотин души все пак се събраха пред паметника на жертвите на депортацията пред гарата в Симферопол, съобщи БТА.
В Украйна беше запазена минута мълчание в памет на загиналите при депортирането.
Миналата седмица украинската певица Джамала, която е от татарски произход, спечели конкурса Евровизия с песен, посветена на тази история. Почти всички кримски татари, тогава една от най-големите общности на полуострова, са били депортирани в Централна Азия през май 1944 г. по заповед на Сталин, който ги обвинява в сътрудничество с нацистите. Днес те са около 12 на сто от населението на Крим, или около 270 000 души.