Австралия спря жалба до Световната търговска организация (СТО) в опит да отвори отново китайския пазар за своя ечемик за първи път от три години при поредната стъпка на новото правителство към възстановяване на отношенията с Пекин, предаде Асошиейтед прес.
Китай на практика затвори пазара си за австралийския ечемик през май 2020 г., налагайки мито от 80 процента, след като предишното австралийско правителство разгневи Пекин, призовавайки за независимо разследване на произхода и отговорите на пандемията от КОВИД-19. Впоследствие Канбера оспори китайските мита пред базираната в Женева търговска организация.
Днес австралийският външен министър Пени Вонг каза, че правителството на Лейбъристката партия, което беше избрано през май, е постигнало споразумение с Китай, което "отваря път за разрешаване на спора за австралийския ечемик".
Китай се съгласи да преразгледа митата си върху зърното за три или четири месеца, а Австралия временно ще спре спора в СТО през този период, посочи Вонг.
"Очевидно е, че ако митото не бъде премахнато в края на периода на преглед, ние ще възобновим спора в СТО", заяви Вонг.
Китай изрази готовност да работи с Австралия за възстановяване на отношенията между двете страни, заяви говорител на китайското външно министерство.
Официалните и неофициалните търговски бариери срещу редица стоки, включително говеждо, морски дарове и дървесина, струват на австралийските износители около 14 милиарда долара годишно. Министърът на търговията Дон Фарел каза, че Австралия се надява прегледът да се превърне в модел за разрешаване на други търговски спорове с Китай, особено относно виното - докато производителите на ечемик намериха други пазари, австралийските производители на вино трудно успяват да намерят алтернативни купувачи, след като Китай наложи търговски бариери в края на 2020 година.
Австралия отрече твърденията на Китай, че субсидира винопроизводството, за да изнася на изкуствено ниски цени.
"Зърнопроизводители Австралия" (Grain Producers Australia), която представлява износителите на ечемик, приветства новото споразумение. "Този процес за постигане на решение ще бъде значително по-кратък, отколкото продължаване на процедурата в СТО", коментира в изявление Бари Лардж, председател на австралийските производители на зърно.
По думите му те приветстват конструктивния диалог на лейбъристкото правителство и положителния напредък към стабилизиране на отношенията с Китай, както и създаването на този процес и възможността за възобновяване на търговията с ечемик.
През февруари австралийските и китайските министри на търговията проведоха първата си двустранна среща от 2019 г. насам, давайки сигнал за подобряване на отношенията, след като предишното правителство в Канбера загуби след девет години на власт.
По време на онлайн срещата Фарел прие поканата на своя китайски колега Уанг Вентао да посети Китай. Дата за визитата все още не е определена.
През декември Вонг стана първият австралийски външен министър, посетил Китай от четири години. Премиерът Антъни Албанезе изрази загрижеността си относно търговията през ноември, когато участва в първата официална двустранна среща с китайския президент Си Цзинпин на австралийски правителствен лидер от 2016 г. насам.
Китай неотдавна премахна търговските ограничения за австралийски въглища, които бяха наложени за първи път в края на 2020 г.