Според проучване на конферерацията на самонаетите занаятчии в Италия „Конфартиджанато“ (Confederazione generale dell’artigianato italiano - Confartigianato) за степента на опасност за италианския пазар на труда заради развитието на новите технологии, около 8,4 милиона работници са изложени на риск от нарастващото използване на изкуствен интелект (ИИ).
Проучането сочи, че 36,2 % от работната сила „ще пострадат от последиците на дълбоката технологична трансформация и процесите на автоматизация“, заяви асоциацията на занаятчиите.
Според проучването най-рискова е ситуацията в област Ломбардия, следван от Лацио.
Въпреки това нивото на професиите, изложени на риск в Италия, е с 3,3 процентни пункта под средното за Европа ниво от 39,5%, като в Германия то е 43%, във Франция - 41,4%, в Белгия - 48,8%, в Швеция - 48%, а в Люксембург - почти 60%.
От изкуствения интелект не трябва да се страхуваме, а по-скоро да го управляваме с интелигентността на занаятчия, заяви президентът на „Конфартиджанато“ Марко Гранели, цитиран от БТА.
Професиите, които са най-силно изложени на въздействието на изкуствения интелект, „са най-висококвалифицираните, тези с висок интелектуален и административен компонент, като се започне от техниците по информация и комуникации, административните и бизнес мениджъри, специалистите по бизнес и управление, научните и инженерните специалисти и мениджърите в публичната администрация“, се казва в проучването.
Професиите, които са най-малко застрашени от изкуствения интелект, са тези „с нестандартизиран ръчен компонент“ според „Конфартиджанато“.