Италианската полиция осуети потенциална незаконна продажба от аукционна къща във Виена на картина, рисувана от бароковата художничка Артемизия Джентилески (1593 - 1656), съобщава БТА.
Търговците представили творбата като дело на ученик на Джентилески, а не на самата художничка, за да получат фалшиво разрешително за износ от италианските власти.
Артемизия Джентилески успява да постигане успех като жена художник в доминирания от мъже свят на изкуството в периода, когато твори. Тя също така е символ на смелите представителки на нежния пол, след като свидетелства срещу мъж, който я е изнасилил, докато е тийнейджърка.
"Картината беше на ръба да бъде продадена на търг", заяви подполковник Алфио Гулота пред италианската държавна телевизия в Бари, Италия, където върнатият шедьовър "Римска благотворителност" беше показан пред журналисти.
Криминалното разследване е в ранен етап, съобщиха властите. Проследяване на интереса към творбата е започнало през 2020 г.
Произведението на изкуството се оценява най-малко на два милиона евро. То е било нарисувано по поръчка на благородник от Пулия в средата на 17-и век.
Италианските власти подозират, че посредниците, използвайки съучастник в Тоскана, са имали за цел да продадат картината в чужбина и умишлено са пропуснали да предоставят историческа документация за истинския произход на творбата.
Специализираният отряд за защита на културните ценности на карабинерите включва полицейски служители, които редовно преглеждат каталози за търгове и онлайн продажби в търсене на творби на изкуството или антики, които или са били откраднати, или има опасност да бъдат незаконно изнесени от Италия.