Комисията по външни работи на Европейския парламент с 50 гласа "за" и пет гласа "против" прие текста на доклад за Сърбия, в който се изразява подкрепата на ЕП за бъдещото членство на Сърбия в ЕС, но се припомня също, че перспективата на разширяване изисква ангажиране в необходимите реформи и привързаност към европейските стандарти и ценности, съобщава вестник "Вечерне новости", цитиран от БТА.
В доклада за Сърбия, освен върховенство на закона и нормализиране на отношенията с Прищина, Европейският парламент включи и искането за съгласуване със санкциите срещу Русия като ключов елемент, който ще определя общия напредък на страната по пътя за присъединяване към ЕС. В текста на доклада в поправки е включено, че от Сърбия и Косово се очаква подписване на правно задължаващо споразумение за нормализиране на отношенията, основано на взаимно признаване, като за пръв път взаимното признаване се споменава в официален документ на ЕС като необходимо решение за диалога между Белград и Прищина.
След като бе гласуван в Комисията по външни работи на Европейския парламент, докладът за Сърбия ще бъде гласуван в началото на юли на пленарно заседание на ЕП, когато ще бъде приет под формата на резолюция за Сърбия. Докладчикът на ЕП за Сърбия Владимир Билчик заяви, че е необходимо след изборите през април 2022 г. и "руската агресорска война" партньорите в Сърбия да разберат колко е спешно да се напредва по европейския път.
Докладът отразява политическата реалност в Сърбия с фокус върху значението на текущите реформи и синхронизирането. Напомняме, че може да се направи повече за това решително да се тръгне към ЕС и като докладчик на ЕП съм готов да работим заедно с новото ръководство в Белград, за да помогнем за постигането на позитивни промени за европейска Сърбия, заяви Билчик.
Европейският парламент повтаря призива към Сърбия да предприеме мерки с цел бъдещо увеличаване на свободата на медиите, гарантиране на свободата на изразяване, независимостта на медиите и медийния плурализъм.
Европейските депутати похвалиха напредъка, който е постигнат в развитието на функционална пазарна икономика и за сътрудничеството, което Сърбия показва в управлението на миграциите.