ЕК: Турция ще спечели от ограничаване на миграцията към Кипър

Getty Images
share

Турция може много да спечели, ако работи с Европейския съюз в спирането на мигрантите към етнически разделения остров Кипър, заяви високопоставен представител на ЕС в неделя, съобщава Асошиейтед прес.

Заместник-председателят на Европейската комисия Маргаритис Схинас заяви, че ще е доволен ако турските власти покажат същата степен на сътрудничество в спирането на пристиганията на мигранти в Кипър, каквато са показали относно европейската сделка с беларуската „хибридна атака“ в изтласкването на мигранти по границата с Полша.

„Вижте, Турция, както всички наши съседи, трябва да разбере едно много просто нещо – че по отношение на мигрантския въпрос, могат да спечелят много, ако работят с Европа, вместо да работят срещу нея“,  заяви Схинас.

През следващия месец заместник-председателят на ЕК ще посети Турция, за да проучи начините, по които мигрантите достигат северните части на остров Кипър – дали с полети от Истанбул или с лодка от отсрещния турски бряг.

85 на сто от мигрантите, достигнали северната част на Кипър, преминават контролираната от ООН буферна зона, която разделя острова на етнически области.

Кипър и "Фронтекс" постигнаха споразумение за оперативен план за действие за миграцията

Кипърски представители обвиняват Турция, че умишлено подпомага каналите за трафика на мигранти към северните части на острова. Буферната зона не се признава за външна граница на ЕС и властите се въздържат да вдигат каквито и да е предпазни стени. Никозия обаче казва, че ще приложи „високотехнологични мерки“, за да спре потока на мигранти.

„Това, което виждам по протежение на зелената линия е шокиращо. Това е напълно различна перспектива на проблема от тази, която се вижда на разстояние“, е заявил Схинас, добавяйки че с ограничените си ресурси Кипър трябва да се справи с „изключително голям, непропорционален“ товар.

Външният министър на Кипър Никос Нурис от своя страна е посочил, че в последните години Кипър е приел най-много мигранти на глава от населението си спрямо която и да е друга държава в ЕС.

Схинас е отбелязал, че ЕС работи с Кипър са за спиране на мигрантите. Никозия ще получи и значителна финансова помощ, за да се справи с проблема и да репатрира лицата, чиито молби за убежище са отхвърлени.

„В Европа трябва да спрем да действаме като огнеборци, бягайки от криза на криза и да се превърнем в архитекти на нова, цялостна европейска рамка за управление на миграцията и въпроса с даване на убежище“, е заявил заместник-председателят на ЕК.

По думите на Нурис Кипър ще поиска Европейската агенция за гранична и брегова охрана Фронтекс да наблюдава морския район между Турция и Кипър и да изпрати свои представители на пристанището в Истанбул и намиращия се срещу северната част на острова крайбрежен район, за да правят проверки за мигранти.

Водещи новини

Още новини