ЕС откри днес в Страсбург своята Конференция за бъдещето на Европа като най-нов опит за цялостна реформа, съобщи БТА.
Конференцията си поставя за цел с помощта на граждански диалози и онлайн платформа до пролетта на 2022 г. да има разработени предложения как институциите на ЕС да станат по-ефикасни и достъпни за гражданите.
В своята реч френският президент Еманюел Макрон заяви, че ЕС е доказал качествата си по време на пандемията от новия коронавирус.
"Останахме заедно в тази криза", каза той и настоя, че ЕС е проявил солидарност, поставил е на първо място защитата на човешкия живот, оказал е финансова помощ и е укрепил здравните си системи. Макрон заяви също, че страните от ЕС успешно са си сътрудничили във ваксинационната кампания.
"Трябва да се гордеем с това, то не беше нещо подразбиращо се. Европейското сътрудничество спаси животи", каза Макрон.
Сега е времето ЕС да помисли как ще изглежда след 10 години, заяви Макрон и призова за модел, който защитава европейските ценности и благоприятства научните изследвания и инвестициите. Лидерът на Европейската народна партия Манфред Вебер предложи председателят на Европейската комисия да се избира пряко от всички гласоподаватели на ЕС и заяви, че сегашният модел на двойно ръководство трябва да се премахне.
Много страни-членки обаче не са склонни да се приемат съществени промени, защото това би наложило изменение на договорите на ЕС. В такъв случай някои страни ще трябва да организират референдуми, а опитът показва, че на тях неведнъж се е отхвърляло направеното предложение.
Освен това някои страни от ЕС се боят от загуба на правомощия на националните правителства в полза на Европейската комисия и Европейския парламент. Около 20 европейски лидери, сред които германският президент Франк-Валтер Щайнмайер, призоваха гражданите на ЕС да се включат в инициативите за реформа чрез граждански събрания и онлайн платформа. Пандемията извади на показ "силните страни на европейската интеграция, но и слабостите ѝ. Трябва да обсъдим всичко това", каза Щайнмайер.