Франция днес обвини Турция, че изпраща сирийски наемници да воюват в конфликта в Нагорни Карабах, и съобщи, че работи заедно с Русия за постигане на примирие между Азербайджан и силите на етническите арменци, съобщи Ройтерс. Турция отрече да е изпращала наемници за участие в конфликта.
Франция, Русия и САЩ са съпредседатели на Минската група на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), създадена през 1992 г. за посредничество за мирното разрешаване на конфликта за анклава Нагорни Карабах в Южен Кавказ. Групата все още не е заседавала, нито е излизала с обща позиция след началото на новите сблъсъци в неделя.
Планинският анклав официално е част от Азербайджан, но след войната от 1991 - 1994 г. е под управлението на етническите арменци.
"Президентът (Еманюел) Макрон и (президентът Владимир) Путин се съгласиха, че са необходими съвместни усилия за постигането на примирие в рамките на Минск(ата група)", се казва в съобщение на кабинета на Макрон след телефонен разговор на двамата президенти. "Те също изразиха безпокойството си по отношение на изпращането на сирийски наемници от Турция в Нагорни Карабах", се казва още в информацията.
Френското президентство засега не е представило доказателства за обвинението, а в съобщението от страна на Кремъл не се споменава нищо за наемници. В сряда обаче руското външно министерство заяви, че сирийски и либийски бойци от нелегални въоръжени групи се изпращат в региона на Нагорни Карабах.
Русия има военна база в Армения и смята страната за стратегически партньор. От своя страна във Франция живеят около 600 хиляди души от арменски произход.
Арменският посланик в Москва каза в понеделник, че Турция е изпратила около 4 хиляди бойци от Северна Сирия в Азербайджан. Президентът на Азербайджан Илхам Алиев и турското правителство отхвърлиха твърденията, отбелязва БТА.