Емил Радев: Надяваме се, че ЕК ще прекрати механизма за сътрудничество и проверка на България

Novini.bg
share

Оценките на Брюксел по механизма се оказваха противоречиви, а едва през 2017 г. имаше ясни изисквания към България. Благодарeние на структурните реформи и ясният политически ангажимент на правителство, България покри критериите от механизма за сътрудничество. Важно е с решимост да продължим да поддържаме независимостта на съдебната власт. Това заяви евродепутатът Емил Радев на конференция в Европейския парламент, посветена на механизма за сътрудничество и проверка, който все още важи за България, предаде репортер на Novini.bg

"Повече от 12 години полагахме усилия и се надявахме механизмът да бъде отменен. Постигнатият напредък е достатъчен, се каза в последния доклад. Това е единственият доклад без препоръки, а следващ такъв не се предвижда. Надяваме се, че ЕК ще прекрати механизма за сътрудничество и проверка на България", каза още евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП, който е и организатор на форума. 

По инициатива на Емил Радев в ЕП ще дискутират създаването на европейска стратегия за борба с корупцията

"Въвеждането на механизма с членството ни в ЕС е абсолютен прецедент, който сочи пълноправно членство, но под условие. Механизмът заживява свой самостоятелен живот вече 12 години. България получи 19 доклада на ЕК, но доколко този инструмент е полезен за страната", попита вицепрезидентът Илияна Йотова.

"За тези 12 години се направи не малко – България промени конституцията си, промени съдебната си система и се бори с организираната престъпност. На 22 октомври имаше препоръка механизмът да отпадне. Ролята на днешната дискусия е важна и актуална. България вече прие да създаде съвет за координация и сътрудничество, който да продължи реформите в съдебната система", каза още вицепрезидентът.

"Безспорна е ролята на механизма в първите години в ЕС, но показа дефекти. Имаше липса на конкретика за очакваните реформи. Мониторингът остана затворен между институциите, той така и не придоби разбираемост от гражданите. Хората не разбираха какво се изисква от нас, а медийният интерес заглъхваше. Новите критерий с всеки доклад обезвериха хората. Добрите оценки оставаха за управляващите, а лошите като оръжие на опозицията. Политиците говориха повече от експертите. И друг ефет се наблюдаваше – България стана мишена на евроскептиците", разкри Йотова.

"Дискусията ще остане с отворен край до решението на ЕС. Очаквам разбиране на държавите-членки за прекратяването на двойните стандарти. Сигурна съм, че положителното становище на Съвета на Европа ще мотивира властите в България да довършат започнатите промени. Знам, че имаме още много работа, но ще се справим", завърши Илияна Йотова. 

"Не веднъж сме говорили за ограничената полезност на докладите. Подобни мерки не бяха приложени за други държави-членки. Пряко механизмът се обвързваше с членството на България в Шенген, въпреки изпълнените препоръки. Не би трябвало да се правят подобни връзки, а всички български граждани страдат от това. Механизмът беше дискриминационен", каза още по темата евродепутатът Илхан Кючюк.

"Механизмът беше излишен и се превърна в хранителна среда в България. Механизмът беше дискриминационен, а България има икономически загуби от подобни игри. Такива механизми обслужват цели. Този механизъм прикриваше вътрешните проблеми на големи европейски държави", заяви Ангел Джамбазки. 

Водещи новини

Още новини