Гласът на една посланичка не означава, че Румъния е била против мен. Подкрепата на гражданите означава, че Румъния е била с мен. Това коментира бившата ръководителка на Националната дирекция за борба с корупцията Лаура Кодруца Кьовеши, която бе избрана вчера с убедително мнозинство за европейски главен прокурор, въпреки съпротивата на румънското правителство, съобщава информационният сайт Зиаре.
Премиерът Виорика Дънчила даде мандат на постоянния представител на Румъния в ЕС Луминица Одобеску да гласува против кандидатурата на Кьовеши. Според в. "Адевърул", който се позовава на дипломатически източници, посланичката не е спазила това искане, тъй като не е получила писмена заповед от МВнР, каквато е процедурата.
На фона на липсата на яснота как е гласувала Луминица Одобеску, Кьовеши каза, че според нея не е имало нужда от тайно гласуване. По думите й един глас не означава, че страната е против нея. Бившата ръководителка на румънската антикорупционната прокуратура посочи, че винаги е усещала подкрепата на гражданите.
"Процедурата още не е завършила, но днешното (бел. - вчерашното) гласуване е важна крачка и смятам, че е успех на всички румънци. Това е един вот на доверие и поддръжка от общество, което подкрепя борбата с корупцията. Избирането на румънски прокурор е признание за работата, положена от цялата съдебна система. За всички магистрати това ще бъде мотивация да продължат борбата с корупцията и да защитават независимостта на съдебната система", каза Кьовеши вчера за телевизия Диджи 24.
Запитана как приема получените 17 гласа "за" от общо 22, Кьовеши отговори, че е радостна и че това е изключително важно мнозинство. "Не зная как е било гласувано нито първия път, нито днес (вчера - бел. ред.), смятам, че е задължение на други институции да обяснят. От моя гледна точка не е секретна информация и би трябвало да е известна. Но не смятам, че подкрепата на дадено лице, което заема някаква длъжност, или гласът на една посланичка означава, че Румъния е била против мен", коментира Кьовеши. "За мен подкрепата на гражданите означава, че Румъния е била с мен. Надявам се този вот да промени положението в съдебната система и моите колеги да се почувстват насърчени да продължат онова, което започнахме", допълни тя.
Кьовеши каза още, че много румънци и граждани на други страни са я подкрепили и в нито един момент не е била сама в тази борба, за което изказа благодарности.
Лаура Кодруца Кьовеши бе начело на антикорупционната прокуратура на Румъния от 2013 г. до лятото на 2018 г., когато бе отстранена от длъжността по искане на министъра на правосъдието Тудорел Тоадер, който я обвини в превишаване на правомощия. От 2006 г. до 2013 г. тя бе главен прокурор на Румъния. Под нейно ръководство НДБК постигна голям брой осъдителни присъди за корупция по високите етажи на властта и спечели похвали от ЕС, който наблюдава румънската правосъдна система.
Вчера тя заяви, че натрупаният опит в Румъния ще й бъде много полезен.