Мнозинството от жителите на Европейския съюз са настроени песимистично за съдбата на блока, написа британският в. Гардиън.
Според проучване, проведено от базирана в Обединеното кралство социологическа агенция сред жителите на 14 страни, над половината от анкетираните са заявили, че ЕС може да се разпадне до 20 години.
Най-високият процент песимисти е бил в Словакия (66), централноевропейската държава е била последвана от една от страните-основателки на ЕС – Франция (58%). На трето място се нареждат Румъния, Полша и Италия (55 на сто). Следват Гърция, Чехия (по 53 на сто) и Унгария (52). Песимизмът е обхванал още две създателки на блока.
52 и 51% от германците и холандците са посочили, че икономическото и политическо обединение ще се дезинтегрира до две десетилетия. При австрийците тези настроения са разделени наполовина.
От 14-те държави, обхванати от изследването, оптимизмът е надделял в едва три (Швеция, Дания и Испания).
Авторите на проучването са посочили, че причината нарастването на евроскептицизма е засилването на популистки политици като Марин льо Пен, партии "Алтернатива за Германия", както и управлението на политици като унгарския премиер Виктор Орбан и вътрешния министър на Италия Матео Салвини.
Социолозите са допълнили, че са изследвали 14-те държави, защото гласоподавателите в тях избират 70 на сто от членовете на ЕП.
Вотът за 751-те депутати на 28-те ще се състои от 23 до 26 май.