Британската партия на независимостта (БПН) ще бъде подсилена с няколко милиона британски лири преди европейските избори догодина, след като спечели подкрепата на един от най-богатите бизнесмени във Великобритания, съобщава британският в. "Телеграф".
Пол Сайкс, който участва в кампанията за запазване на британската лира преди 15 години, обеща да направи "каквото е нужно", за да помогне на БПН да спечели изборите за Европейски парламент през май. Решението му е силен удар за Консервативната партия на премиера Дейвид Камерън, която се мъчи да удържи БПН, отбелязва изданието.
Магнатът заяви, че иска да финансира усилията на БПН за изваждане на Великобритания от Европейския съюз. "Време е да кажем истината и да оставим хората да решат . . . искам тази страна отново да стане самоуправляваща се държава", каза той. Оглавяваната от Найджъл Фараж БПН има в момента 13 места в Европейския парламент, след като спечели около 16,5 процента от гласовете на изборите през 2009 г., изтласквайки Лейбъристката партия на трето място.
Според социолози БПН ще трябва да си осигури близо 27 процента от гласовете на изборите през май, за да измести консерваторите от позицията им на най-голямата британска политическа сила в ЕП. Подобен резултат би разтърсил Уестминстър и особено Консервативната партия, която през последните месеци губи много активисти, отиващи в БПН.
Ключов момент ще бъде премахването на ограниченията за работа на българи и румънци във Великобритания от 1 януари. Сайкс е провел допитване, според което 74 процента от британците са против свободното движение на работници от България и Румъния, а едва 15 процента го подкрепят, посочва вестникът.
"Неуспехът ни да упражняваме какъвто и да е контрол върху нашата граница с другите 27 членове на ЕС означава, че сме на прага да се затрием като независима страна и да изхвърлим на бунището на историята 1000 години държавност", каза бизнесменът. "Нямам нищо против хората от Румъния и България, но като се имат предвид четирите милиона имигранти, които сме приели от 1997 г., и като се имат предвид изгледите, че краят на преходния контрол върху двете най-бедни страни на континента ще доведе до нова вълна от масова имиграция . . . трябва някъде да се тегли чертата", заяви той.
"От много години работя с Пол и съм близък с него и никога не съм го виждал толкова решителен, както днес. Отдавна казвам, че искам да предизвикам земетресение на 22 май догодина, а след като хора като Пол Сайкс работят с нас, това става по-вероятно", каза Фараж.
Вицепремиерът Ник Клег защити свободата на движение в ЕС, като заяви, че "стотици хиляди британци се облагодетелстват, отивайки да живеят и работят в други страни от ЕС. Нещата са двустранни." Той каза, че разбира безпокойството от премахването на ограниченията за българи и румънци, но настоя, че няма да се повтори ситуацията от 2004 г., когато Великобритания отвори границите си за поляци и други източноевропейци, което доведе до пристигането на стотици хиляди имигранти в страната, отбелязва вестникът.