Вучич уверил Орбан, че Сърбия ще увеличи доставките на руски газ за Унгария, ако Украйна спре транзита за Европа

Getty Images/Guliver
share

Съвместното унгарско-сръбско предприятие за търговия с газ на европейския пазар ще започне работа през септември. Това съобщи във видеопослание на страницата си във Фейсбук унгарският министър на външните работи Петер Сиярто след среща между премиера на страната Виктор Орбан и сръбския президент Александър Вучич, който е на посещение в Будапеща, предаде ТАСС, цитирана от БТА.

Споразумението за създаване на съвместна регионална компания за търговия с газ беше подписано от ръководителите на унгарската компания MVM и сръбската "Сърбиягаз" през юни тази година.

Сиярто отбеляза, че двете страни си сътрудничат успешно в областта на енергетиката, като осигуряват взаимна енергийна сигурност. Той посочи, че по-голямата част от руския газ идва в Унгария транзитно през Сърбия по разклонението на газопровода "Турски поток", а Унгария съхранява на своя територия над 100 млн. куб. м газ за Сърбия.

Унгарският министър съобщи още, че Вучич е уверил премиера Виктор Орбан, че Сърбия е готова да осигури увеличаване на доставките на руски газ за Унгария по газопровода "Турски поток" през своя територия, в случай че Украйна спре транзита на руско гориво за Европа. 

Вучич: Тайните служби на чужди държави спряха растежа на Сърбия

"По-голямата част от руския газ постъпва в Унгария през Сърбия, а през последните дни чухме, че Украйна възнамерява да прекрати споразумението си с Русия за транзит на газ за (Европа). Днес сръбският президент даде ясно да се разбере, че ако Унгария иска да увеличи транзита на природен газ през Сърбия, Сърбия може да предостави необходимите за това транспортни мощности", заяви Сиярто във видеопослание на страницата си във Фейсбук.

В тази връзка Сиярто посочи, че газопроводът "Турски поток" е гаранция за енергийната сигурност на Унгария. Той също така потвърди намерението на страната да продължи да диверсифицира маршрутите и източниците на доставки на горива, включително чрез газ от Азербайджан, а в перспектива и от Туркменистан.

Водещи новини

Още новини