Александър Вучич – сръбски юрист и политик.
Александър Вучич е роден на 5 март 1970 г. в Белград. Той завършва средното си образование в родния си град, а по-късно Юридическия факултет на Белградския университет. След дипломирането Вучич учи английски в Брайтън и работи в лондонски магазин до 1990 г.
При завръщането си в Югославия Вучич започва да работи като журналист в град Пале (Босна и Херцеговина) и през 1993 г. става активист на крайнодясната Сръбска радикална партия. По време на работата си в медиите той успява да вземе интервю с политическия лидер на босненските сърби – Радован Караджич и играе шах с командира на сръбските военни формирования – Ратко Младич. На Вучич му е забранено да влиза на територията на Европейския съюз заради скандално изказване. Той след избиването на около 8000 босненски мюсюлмани в Сребреница през лятото на 1995 г. заявява: За всеки убит сърбин ще падат по 100 мюсюлмански глави. 20-на години по-късно, Вучич в качеството си на премиер в Белград се извинява за тези думи.
Междувременно Вучич се издига в партийната йерархия. Той през 1993 г. е избран за депутат Скупщината (парламента), а година по-късно става заместник-председател на политическата си формация.
Вучич на 28-годишна възраст става министър на информацията. Като ръководител на ведомството той въвежда глоби за журналистите, критикуващи тогавашния президент на Сърбия – Слободан Милошевич и забранява излъчването на чужди телевизии в страната. Политикът през 2014 г. в интервю пред западна медия казва: Да, през 1998 г., направих грешка.
Сръбското правителство на Мирко Марянович подава оставка след споразумението от Куманово, сключено между Белград и НАТО на 9 юни 1999 г., което слага край на бомбардировките на Алианса срещу Съюзна република Югославия (Сърбия и Черна гора), и на сръбската власт в Косово. След това Вучич заема различни постове, а след падането на Милошевич на 5 октомври 2000 г. се оттегля за малко от политиката.
През 2004 г. Вучич се кандидатира за кмет на столицата на западната ни съседка, но не успява. След това става отново депутат в Скупщината и се връща в ръководителското на радикалите. Вучич, заедно с Томислав Николич, оглавява партиен бунт срещу водача – Воислав Шешел - и отцепниците създават Сръбската прогресивна партия на 15 октомври 2008 г.
Вучич поема ръководството на новата политическа формация след като нейният лидер - Николич е избран за президент на 12 май 2012 г. През същата година Вучич става военен министър. По това време силовото ведомство започва да възстановява военнопромишления комплекс и сключва договори с чуждестранни партньори. Армията на балканската държава получава и дарения на техника от Китай, САЩ, Обединените арабски емирства и други държави на обща стойност около 6 млн. евро.
Вучич подава оставка на 2 септември 2013 г. и малко след това става вицепремиер с ресор борба срещу корупцията и организираната престъпност (до 27 април 2014 г.)
Прогресивната партия печели изборите за парламент през 2014 г и образува коалиционно правителството със социалистите и Вучич става премиер за пръв път. Две години по-късно след извънреден вот за Скупщина Прогресивната партия печели 48,5% от гласовете и съставя еднопартийно правителство. По време на управлението на Вучич Сърбия продължава реформите и получава статут на кандидат-член на Европейския съюз. В същото време премиерът поддържа добри отношения и с Русия.
През 2016 г. Николич обявява, че няма да се кандидатира за втори мандат, въпреки че има право. На изборите, проведени на 2 април 2017 г., Вучич е избран за президент още на първия тур.
На 3 април 2022 г. Вучич победи в първия кръг от редовните президентски избори с 58,59 процента от общия брой гласове на участвалите избиратели
Вучич е запален баскетболист и играе футбол. Той е фен на белградския отбор "Црвена звезда".
Вучич има два брака и е баща на две деца.