Записи, на които се вижда как турски граничари безконтролно пропускат бежанци към България, възмутиха български евродепутати, които посетиха бежанския център в Пъстрогор. Според Ивайло Калфин, вариант за справяне със ситуацията у нас, е да се коментира възможността за разселване на тези хора в страни от Европейския съюз, предава "Дарик".
Според него бежанска криза в България трябва да се разглежда като общ европейски проблем, а не само като български. Трябва да се набележат и начини за задържането на бежанците близо до границите на родните им страни.
Ивайло Калфин изтъкна, че един от проблемите е, че Турция все още не е ратифицирала споразумението за реадмисия, а същевременно с това получава значителна помощ от Европа за поддържане на своите бежански лагери.
Южната ни съседка значително трябва да засегне контрола на границата си с България, смята и Станимир Илчев.
Според него с бежанската криза у нас би могла да се ангажира и „Фронтекс”, която да окаже натиск върху Турция. Това е агенцията за управление на оперативното сътрудничество по външните граници на Европейския съюз.
Според Илчев е възможно на българо-турската граница да се допуснат смесени екипи с офицери от „Фронтекс” и тези патрули да окажат по-голямо въздействие върху каналите, по които се движат бежанците. От друга страна Турция трябва да увеличи натиска върху каналджиите, които работят на нейна територия, смята още Станимир Илчев.
Пред "Дарик" председателят на Агенцията по бежанците Никола Казав заяви, че обсъжданият вариант за настаняване на бежанци в хотели е отпаднал.
Било е решено отпуснатите над 560 000 лв. за тази цел да се ползват за бързи освежаващи ремонти на бази към отделни министерства и институции. Например в късния следобед вчера в помещение, собственост на образователното министерство в София са били настанени 51 бежанци.
Делегацията на европейския парламент днес бе посрещната с протест от бежанците в Пъстрогор. Предимно млади мъже бяха насядали на земята пред сградата на центъра и с плакати, написани на арабски и английски език, настояваха по-бързо да получат статут на бежанци.