На 4 март се навършват 9 години от подписванети на декларацията за стратегическо партньорство с Азербайджан. От 2015 г. се откриха възможностите, както за диверсификация на инфраструктурата - за доставка и транзит на природен газ, така и източника на природен газ. Това заяви председателят на парламента Росен Желязков след срещата си с азербайджанския си колега проф. д-р Сахиба Гафарова в Баку, предава репортер на Novini.bg.
Ние виждаме самото практическо реализиране на всички проекти - интерконекторите с Гърция и Сърбия. България се превърна в хъб и център за дистрибуция и транзит на природен газ. В направлението Сърбия - Унгария, вероятно скоро и Хърватска, която изразила интерес за доставка на природен газ. Така и в направлението Румъния, Молдова и Украйна. България става изключително важен център за транзит на природен газ. Това е в полза, както на нашата газопреносна транзитна структира, така и на възможностите на доставка и деверсификация на това гориво, отбеляза Желязков.
Говорихме също за възможностите на парламентраното ни сътрудничество, подчертахме значимостта на разширяване на диалога по линия на групите за приятелство. Много важно е тази година да се проведе шестата сесия на иккономическата ни комисия, на която да се обсъди възможността за участие на български компании във възстановяването на Карабах. Обсъждахме политическата ситуация, говорихме за всички направления, необходими за постигането на траен мир, подписването на мирен договор с Армения, възстновяване на всички комуникационни коридори, както и транспортни такива. Развитието на Транскаспийския транспортен коридор, така наречения Среден коридор. В резултат на ковид и войната в Украйна, веригата на доставки и комуникацията са изключително затруднени, допълни председателят на парламента.
Говорихме по други инициативи в енергетиката. Ние имаме голям интерес от участие в партньорството, което вече е остановено между Азербайджан, Грузия, Румъния и Унгария за преноса на зелене енергия. В Азербайджан предстои изграждането на голяма инфраструктура за генерация на електрическа енергия от вятър. Амбициите са огромни, по около 150 гигавата по вода и суша. Ние имаме огромно желание и подкрепа, че ще участваме в това партньорство като заинтересована държава. Това е ангажимент, който ще възложим на министъра на енергетиката, посочи още Росен Желязков.
Азербайджан е готова да достигне до 20 млрд. куб./м на година за Европа. България е дестинация за потребление около 1 млрд. Ще се опитаме да увеличим това количество. Дистрибуцията през България ще нарасне, от това ние можем само да печелим. Освен това се превръщаме във важен парньор на всички държави на Балканите и по оста юг-север, допълни още той.