Руската инвазия в Украйна стана символ на края на епохата, настъпила след Студената война, и принуди международната общност да се изправи пред историческа повратна точка, се казва в годишния доклад на японското външно министерство, предаде информационна агенция Киодо.
В тазгодишното издание на дипломатическата "Синя книга" се посочва и че Япония е заела по-твърда позиция спрямо Китай, който е засилил военната си активност в Индо-тихоокеанския регион. За първи път японското външно министерство обещава да задълбочи сътрудничеството си със страните от "глобалния Юг".
В доклада се казва, че "тенденцията към международно сътрудничество" отслабва в глобален план. Сега обаче то е нужно, за да се противостои на агресивните руски действия срещу Украйна и за да се решат други глобални проблеми, сред които и климатичните промени, смята японското външно министерство.
Ведомството предупреждава, че дипломатическото напрежение и конфронтациите по света могат да ескалират на фона на нарушенията на международните връзки.
Докладът бе публикуван в момент, в който разривът между развитите демокрации и руско-китайския лагер става все по-голям, отбелязва Киодо. Това личи и в затрудненията, с които Съветът за сигурност на ООН се сблъсква по отношение на войната в Украйна, отбелязва БТА.
Някои държави "все по-силно оспорват съществуващия световен ред въз основа на своите специфични възгледи за историята и ценностите", се казва в "Синята книга".
Китайското външно министерство реагира на публикувания японски доклад и обвини Япония, че очерня Китай с остарял наратив и преувеличава т.нар. "китайска заплаха".
"Призоваваме Япония да спре с провокациите си и да престане да изгражда враждуващи лагери", заяви говорителят на китайското дипломатическо ведомство Ван Вънбин.