Интернет гигантът Google изглежда планира да се върне с основната си платформа – търсачката на сайтове и информация, в Китай, съобщи Би Би Си, позовавайки се на различни източници.
Компанията прекрати основната си дейност в комунистическата страна през 2010 г., след като се оплака, че свободата на словото там е ограничена.
Според новинарския сайт The Intercept Google работи по проект с кодовото име Dragonfly – за връщане на търсачката на китайския пазар, която обаче ще блокира теми като човешките права и религията.
Според вътрешна документация на Google, стигнала до The Intercept, както и сведения, дадени от служители на компанията, Dragonfly е започнат през пролетта на 2017 г., а работата по него е засилена през декември, след срещата на ръководството на компанията с представители на китайското правителство.
Според събраната информация, се разработва апликация за смартфони с версии, наречени Maotai и Longfei, която ще стартира след около 9 месеца, ако китайското правителство се съгласи.
Апликацията обаче ще филтрира и поставя в забранителен списък определени търсения. Новинарският сайт на Би Би Си също ще е сред забранените за търсене, както и Wikipedia.
Какви са реакциите в Google?
От компанията официално не коментират новината. Говорителят Тадж Медоус каза пред AFP: „Не коментираме спекулации относно бъдещи планове“.
Служител на Google е разказал пред Ройтерс, че сам се е оттеглил от работната група, за да избегне да бъде част от проекта.
Според друг вътрешен източник има много напрежение в компанията и много служители са гневни, че проектът се изпълнява.
От Amnesty International заявиха, че Google не би трябвало да продължава програмата.
Патрик Пуун, който работи за Amnesty като проучвател на Китай, заяви: „Ще бъде мрачен ден за интернет свободата, ако Google се съобрази с екстремните правила на Китай за цензурата, само за да спечелят достъп до пазара. Поставяйки печалбата пред човешките права, Google ще създаде смразяващ прецедент и ще връчи победата на китайското правителство“.
Какво блокира Китай?
В комунистическата страна има стриктна цензура по отношение на популярни Западни сайтове, включително Facebook, Twitter и Instagram.
Определени теми, като протестите на площад Тянанмън през 1989 г. са напълно блокирани. Препратки към теми като политическа опозиция, дисиденти и антикомунистическа дейност също са забранени, както и такива към свобода на словото и секс.