Опазването на дивата природа, най-вече в Африка, силно е пострадало заради пандемията, установи международна природозащитна организация, цитирана от Ройтерс и ДПА.
Агенциите се позовават на доклад на Международния съюз за опазване на природата /МСОП/ със седалище в Женева, предава БТА.
Пандемията сериозно е попречила на патрулите срещу бракониерите и незаконната сеч в над половината от защитените територии в Африка.
Замирането на международния туризъм с цел ограничаване разпространението на коронавируса по света е довел до големи финансови загуби на значителен брой национални паркове и резервати. Те се оказаха с орязани бюджети и със заплаха от затваряне за дълъг период от време.
Организацията МСОП е провела най-обширното изследване, правено досега, за връзката между пандемията и опазването на природата. Според нейните констатации не по-добро е било положението в Азия, където в една четвърт от защитените територии са били съкратени дейностите на патрулите и на екипите срещу бракониерството на тигри и носорози, както това се случи в Непал.
"Повечето национални паркове замряха и към тях престанаха да постъпват парични средства", алармира един от главните автори на доклада Найджъл Дъдли. Той изрази тревогата на природозащитниците, че орязаните бюджети и замирането на туризма ще имат трайно негативно въздействие върху опазването на резерватите по света. Нелегалният лов за добив на месо, породен от намалените патрули и нарастващата бедност, също представляват сериозно предизвикателство според рейнджърите от 60 страни по света. Една пета от тях са изгубили работата си заради пандемията. Други от тях са с намалени или забавени заплати по същата причина.