Правителството на Джо Байдън смята сключения тази седмица с Русия договор Нов Старт за начало на диалог по стратегическите въпроси и призовава Китай да се включи в усилията за намаляване на ядрените арсенали. Това заяви американският постоянен представител към Конференцията на ООН по разоръжаването Робърт Уд, цитиран от Ройтерс.
В реч пред делегатите на Конференцията на ООН по разоръжаването в Женева той призова да бъде даден нов тласък на контрола на въоръжаването така, че да обхване повече оръжия и в крайна сметка и повече страни.
"По отношение на контрола на ядреното въоръжаване и намаляването на рисковете САЩ ще се стремят към диалог и с Китай. Надявам се Китай да се присъедини към нас в тези усилия", каза Уд, който е и комисар от американска страна в Двустранната консултативна комисия по договора Нов СТАРТ.
По време на разговорите в Женева думата взе и руският постоянен представител, бившият заместник външен министър на Русия Генадий Гатилов, който също приветства продължаването на договора.
Ли Сун, китайският постоянен представител на форума, приветства двустранното споразумение и отбеляза, че САЩ и Русия са най-големите ядрени сили в света.
"Пекин се надява да работи на базата на паритета и взаимното уважение с всички ядрени сили, включително с Русия и САЩ, да участва в двустранен диалог по въпросите на сигурността, засилването на мерките за взаимната сигурност и за повишаване на прозрачността и доверието", каза Ли Сун.
Германският постоянен представител Петер Берверт заяви, че американско-руският пакт "изпраща важен сигнал за 2021 г." и показва, че при наличие на политическа добронамереност негативните тенденции могат да бъдат преодолени. "Това подготвя почвата и за неговото (на договора) развитие в перспектива, което е доста нужно, особено в контекста на разрастващите се арсенали на някои ядрени сили", заяви Берверт.