Пристигането на незаконни италиански отпадъци в Тунис породи съмнения за корупция

Pixabay
share

Как кофите за боклук на южни италиански район пристигнаха с кораб в северноафриканската страна Тунис, която вече изпитва затруднения със собствените си отпадъци? Този въпрос настоятелно се задава, след като конфискуването на стотици контейнери поражда съмнения за голяма корупционна афера.

Откакто митничари на пристанището в източния тунизийски град Суса конфискуваха 70 големи контейнера, а после още 212 в началото на лятото, митниците и министерството на околната среда си прехвърлят топката.
Започнаха да падат и глави: в неделя вечерта министърът на околната среда Мустафа Аруи беше уволнен. Не беше посочена официална причина, но решението е свързано с аферата с отпадъците, заяви за АФП пожелал анонимност правителствен източник.

В понеделник правосъдието пое щафетата с арестуването на 12 души - самия Аруи, митнически служители и директор от Националната агенция за рециклиране на отпадъците, заяви за АФП Жабьор Гними, говорител на първоинстанционния съд в Суса, който е поел делото.

Конфискуваните контейнери са съдържали битови отпадъци, чийто износ е забранен както от тунизийския закон, така и от международни конвенции, които ги смятат за "опасни".
Те са били внесени от местната фирма Сорепласт само няколко седмици, след като тя е възобновила спряната си дейност, като единствено й е било разрешено да рециклира предназначени за износ индустриални пластмасови отпадъци.

Преди да бъде обявено уволнението на Аруи, канцеларията му увери в отговор на питане, че министърът "не е подписал никакъв документ", който разрешава на Сорепласт да внася отпадъци.
Шефът на Сорепласт е бил потърсен за коментар няколко пъти, но не установена връзка с него. Сега той е обявен за издирване.

АФП обаче се е сдобила с копие от първоначалната молба на тунизийската фирма: при пристигането на контейнерите тя е поискала разрешение "временно" да внася "балирани безопасни постиндустриални пластмасови отпадъци за сортиране, рециклиране и реекспорт към европейската територия". В договора, който Сорепласт е подписала с италианска фирма, обаче изрично се посочва, че той "има за цел получаването на отпадъците (от Сорепласт) и последващото им унищожаване" в Тунис.

Според представител на митниците тези документи показват, че Сорепласт е подала невярна декларация за естеството на внасяната стока.

Водещи новини

Още новини