Кафето поскъпва заради слаба реколта

Pixabay
share

Цените на кафето, които вече бяха тръгнали нагоре, рязко скочиха тази седмица, тласкани най-вече от метеорологичните прогнози и геополитическите трусове, но консуматорите засега не усещат последиците, които се очаква да останат ограничени, пише Агенция Франс прес, цитирана от БТА.

"Ред причини обясняват силното покачване на цените на кафето" по пазарите, отбелязва Карлос Мера, анализатор от "Рабобанк", като изрежда накуп поскъпването на транспорта, политическите вълнения в Колумбия - третия световен производител, - създали пречки за износа, и най-вече опустошителните метеорологични условия в Бразилия.

Наистина, след краткотрайна суша по-рано през годината мразовита вълна удари тази седмица плантациите в Минас Жераис - щата, произвеждащ 70 на сто от сорта арабика, отглеждан в Бразилия.

Минусовите температури "предизвикват обезлистяване на дръвчетата, могат дори да убият най-младите, което засяга рандемана на бъдещата реколта" в страната - най-голям производител и износител на кафе в света, посочва Мера.

Арабиката е зависима и от едно природно явление, заради което предлагането силно варира от година на година - това е "двугодишният" вегетационен цикъл на растенията, при който се редуват силен и слаб сезон: именно такъв се очертава да е предстоящият.

Същевременно търсенето пак нараства с напредването на кампаниите за ваксинация срещу КОВИД-19 и постепенното отваряне на заведенията, където сервират кафе, най-вече арабика - докато сортът робуста се използва предимно за разтворими кафета.

Празни години

"С очаквания спад в продукцията на много страни износителки през сезона 2021-2022 г. общото предлагане изглежда ще е по-малко от консумацията в световен мащаб", предупреди в началото на месеца Световната организация по кафето, след няколко години на свръхпроизводство.

В резултат, цената на арабиката литна, нараствайки с 60 на сто от януари насам, и в петък временно надхвърли 2 долара за един фунт (0.4536 kg) - за пръв път от октомври 2014 г.

Не останаха назад и цените на робустата, отглеждана главно в Югоизточна Азия - те набъбнаха с около 7 на сто миналата седмица и с близо 40 процента от началото на годината.

Икономистът Филип Шалмен, експерт по суровините, обаче напомня, че цените на кафето през последните години бяха особено ниски.

Преди малко над десетилетие, през май 2011 г., един фунт арабика все още струваше повече от 3 долара.

"Производителите на кафе излизат от една много дълга ценова криза", изтъква Валерия Родригес, която завежда сектор "Защита и мобилизация" в асоциацията за справедлива търговия "Макс Хавелаар".

"През последните 4-5 години повечето от тях работиха на загуба", обяснява тя пред АФП: "И всяка по-слаба реколта означава производители, останали без доход".

Умерен ценови ръст за консуматорите

Ще се отрази ли това поскъпване върху крайния потребител? Да, отговаря Карлос Мера, но слабо и не веднага.

"Дистрибуторите на печено кафе използват пазара, за да се застраховат срещу краткотрайни поскъпвания, така че по принцип са нужни три до шест месеца, за да се усетят последиците на ниво продажби на дребно", обяснява той пред АФП.

За консуматорите обаче поскъпването ще е далеч по-малко, отколкото при цените на едро - те са само част от крайната цена, която включва още транспорт, амбалаж, маркетинг . . .

"Мляното кафе се продава средно по 15 евро за килограм, а кафето на капсули по 45 евро за килограм, даже по-скъпо", подчертава Валерия Родригес - докато арабиката все още е далеч по-евтина, под 4 евро за килограм.

Цените на кафето във френските хипермаркети почти не мръднаха през последните месеци и остават близки до референтната му цена от 2015 г., сочат данни, разпространени от статистическия институт INSEE.

Настоящият скок в цените на кафето впрочем се вписва в по-широкия контекст на поскъпването на суровините - и земеделски, и промишлени. През последните седмици медта и калаят например счупиха исторически рекорди.

Водещи новини

Още новини