Експертите от природозащитната организация WWF ще подпомогнат Югозападното държавно предприятие /ЮЗДП/ в инициатива за възстановяването на приоритетни горски местообитания в няколко зони от европейската екологична мрежа "Натура 2000", разположени в Югозападна България. Това съобщиха от неправителствената организация.
Дейности се предвиждат във Витоша, Конявска и Осоговска планини, Кресна-Илинденци и Долна Места като общата площ на възстановените гори ще бъде 2750 дка или колкото площта на 420 футболни игрища.
Проектът Reforest ще разчита и на капацитета, изграден при предишни проекти, финансирани по европейската програма LIFE. Основната цел на дейността е възстановяване на горски местообитания в рамките на "Натура 2000", увредени от природни бедствия или залесени в миналото с неподходящи видове, уязвими на промените в климата. За постигането й ще се приложат най-добрите практики в залесяването от дългогодишния опит на WWF и ЮЗДП в комбинация със съвременни модели за предвиждане ефектите на климатичните промени върху горските местообитания.
Местообитанията, които ще бъдат обект на възстановяване са: източни и панонски гори от космат дъб, субсредиземноморски борови гори, крайречни алувиални гори с елша и ясен и ендемични гори от дървовидна хвойна. В цялостната дейност ще бъдат включени и съответните заинтересовани страни, отговорни институции, както и местни общности.
WWF ще участва в избора на местата за залесяване; в събирането на вегетационен материал, от който ще бъдат произведени фиданките; в залесителните дейности; ще изследва влиянието на климатичните промени върху горите на територията на ЮЗДП; ще участва в подготовката на стратегически и нормативни документи, свързани с адаптацията на горите към климатичните промени.
Като резултат се очаква да се подобри природозащитният статус на местообитанията, както и тяхната адаптивност към климатичните промени, което ще запази и местното биоразнообразие. В стратегически план това би било възможно единствено при устойчиво и ефективно управление на възстановените гори. С цел споделяне на опит природозащитната организация ще организира международна конференция, посветена на възстановяването на горски местообитания, както и специализирани семинари със заинтересованите страни. А в края на проекта WWF ще открие и тематична фотоизложба, посветена на приоритетните местообитания.