Екип от палеонтолози откриха, според тях, най-старите сперматозоиди в света, запазени в мънички ракообразни в парче кехлибар в Мианмар на 100 милиона години, предаде АФП, цитирана от "Канал 3".
Най-старите известни примери за вкаменени сперматозоиди от животни открити преди това са на 17 милиона години, според екипа от експерти, ръководен от Уанг Хе от Китайската академия на науките в Нанкин.
Сперматозоидите са открити в остракод, вид ракообразни, които съществуват от 500 милиона години и днес се срещат в много океани, твърдят учените, които са публикували материал за откритието си в престижното списание Proceedings на Кралското научно общество.
Сперматозоидите са открити в тялото на женски екземпляр, което показва, че тя трябва да е била оплодена малко преди да бъде хваната в капана на дървесната смола.
За да бъде находката още по-специална, сперматозоидите също са описани като "гиганти“, с размер до 4,6 пъти по-големи от размера на тялото на мъжкия.
"Това е еквивалентно на около 7,30 метра при 1,70-метров човек, така че се изисква много енергия, за да бъдат произведени", каза Ренате Мацке-Караш от университета "Лудвиг Максимилиан" в Мюнхен, съавтор на изследването, пред АФП.
Вкаменените черупки от остракоди са често срещани, но намирането на екземпляр с "меки части“ е рядкост, казват експертите.
По време на периода Креда (преди около 145 до 66 милиона години) въпросните остракоди вероятно са живели в крайбрежните води на днешен Мианмар.
Това откритие показва "че размножаването с гигантски сперматозоиди не е еволюционна екстравагантност на ръба на изчезването, а сериозно дългосрочно предимство за оцеляването на даден вид", заключи Мацки-Караш.