Няма друг сок като нейния - ароматен като райска градина, розов като цветовете на напъпил храст, галещ и блажено опияняващ.
Омагьосан от чара на вкуса ѝ, Марк Твен я нарича "храна на ангелите". Възхита и сладък възторг са част от думите, които изплуват в съзнанието и изпълват сърцето на всички при споменаването на името на Нейно величество – кралицата на летните плодове – Динята!
Уханието ѝ е толкова обсебващо, толкова завладяващо, сякаш долита от самите райски градини - от бостаните на Слънцето. Позволете ни със следващите няколко скромни редове да ви запознаем с вълшебните свойства на този очарователно хрупкав божествен дар. Още повече, че имаме и повод за това - днес е Световният ден на ДИНЯТА!
Поинтересувахме се и научихме, че динята е...
Един от най-старите плодове, култивирани от човека. Произходът ѝ води началото си преди 4 хил. години от плодородните земи на древна Месопотамия. Разбрахме още и за многобройните лечебни свойства на динята. Редовната ѝ консумация осигурява здрав сън, а на мъжете – висока потентност. Тя е идеален антидепресант и афродизиак. Любимото ни лятно лакомство е полезно за доброто функциониране на бъбреците, за намаляване на кръвното налягане и е първа помощ при изморените очи благодарение на съдържанието на лутеин, бетакаротин и витамин С. Независимо дали ще отхапем апетитния резен, ще си направим фреш или сладолед от диня, тя ще ни зареди с върховно здраве и наслада при минимум калории. А присъствието на естествени ензими в нея ще улесни храносмилането и ще направи апетита ти наистина динозавърски!
Може още много да хвалим динята...
Някои по-изтънчени люде си я похапват силно изстудена, гарнирана със сметана или мед. Нас, ако питате обаче, най-добра е натурална, нарязана на малки тънки парченца и лакомо излапана с... голи ръце. Преди да направите това обаче, трябва да разберете дали динята е узряла. За целта погледнете нейната дръжка - ако е изсъхнала, динята е готова за консумиране.:)
Оюе любопитни факти за динята може да прочетете тук.