Способността на хората да намират чрез допир в тъмното предмети, които познават визуално - например ключове на дъното на разхвърляна чанта, е присъща и на земните пчели, предаде Франс прес, позовавайки се на публикация в сп. "Сайънс".
Въпросните насекоми се присъединяват към отбрана група животински видове, които използват повече от едно сетиво, за да разпознават предмети, предаде БТА.
Т.нар. "крос-модално разпознаване" е присъщо за хората, маймуните и плъховете, които използват зрение и осезание, за делфините (ехолокация) и някои риби (електроперцепция).
Способността е удивителна за пчелите, имайки предвид, че мозъкът им е с размерите на зрънце сусам, а броят на невроните им е около 1 милион. За сравнение - човешките са от порядъка на 100 милиарда.
"Това показва, че в мозъчетата на пчелите се случват много повече неща, отколкото сме подозирали", пишат авторите на изследването от университета "Куин Мери" в Лондон.
За целите му учените са пуснали 40 земни пчели в тъмна стая, в която са били поставени захарен разтвор (награда) или горчив хининов разтвор. Двете течности са изпълвали куб или сфера.
В тъмното насекомите са научили да свързват форма (куб или сфера) с течност (приятна или неприятна).
След това пчелите са били пуснати в светла стая. Върху сферите и кубовете този път е било поставено плексигласово покритие с пробити дупчици, за да могат насекомите да виждат формите, но без да са в състояние да ги допират. В случая пчелите са се ориентирали към предметите, съдържащи сладък разтвор, свързвайки спомена за допир с новото визуално изображение.
Експериментът е бил повторен в обратен ред - първо в светла, после в тъмна стая и с разменени течности. Учените са отчели същите резултати.