В изявлението на президента Радев за връщането на кандидатурата на Иван Гешев за нов главен прокурор мотивите бяха по-скоро политически, отколкото правни, затова беше нормално те да не бъдат обсъждани във Висшия съдебен съвет при повторното гласуване на номинацията на Гешев. Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ юристът Борислав Цеков.
Участието на държавния глава в процедурата е по-скоро корективно, но не е решаващо, добави той.
Дискусията за ролята на президента е изкуствено създадена. Това, че на някой не му е ясно, че не може да се пресича на червено, не значи, че това не е ясно и на закона. Кнституционният съд много ясно е казал кога са допустими искания за тълкуване и този случай не е един от тях, посочи Цеков.
Според журналиста Йово Николов не е имало истинска дискусия във Висшия съдебен съвет за преизбирането на Иван Гешев. Станахме свидетели на лични нападки, включително и заплахи. Самата дискусия се измести в една не много приятна плоскост. На първото изслушване бяха зададени мого въпроси към Гешев. Репликите, които обаче той произнасяше към критичните към него, не оставиха у мен впечатлението, че той ще бъде безпристрастен при прилагането на закона в работата си като главен прокурор, коментира Николов.
Трябва да се подчертае, че имаше висок стандарт на прозрачност, защото имаше възможност да бъдат задавани въпроси от всички страни, добави той.
По думите на журналиста в момента прокуратурата у нас не е ефективна, тъй като е замислена като орган за политическа репресия по времето на комунизма и продължава да работи като такава. Прокуратурата в България е военизирана структура, работата на която се свежда до един главен прокурор на върха и изпълняване на командите му надолу. Когато главен прокурор беше Никола Филчев, прокурорите масово започнаха да си пускат мустаци, когато главен прокурор беше Борис Велчев, започнаха да си пускат тридневни бради, а сега очаквам да започнат да си бръснат главите, заяви Йово Николов.
Основният дебат трябва да се води за мястото, отговорността и отчетността на прокуратурата. Не е само мое мнение, че тази структура трябва да бъде променена, каза още журналистът.
Прокуратурата не трябва да бъде част от изпълнителната власт, трябва да е част от независимата съдебна система, добави Борислав Цеков.