Соня Найденова: Съдебната власт не може да се поставя в зависимост

share

С промените в бюджета се прави опит за поставяне на съдебната власт в зависимост. Финансовият министър вчера оттегли предложението минималните възнаграждения на магистратите да се променят всяка година. По този начин той отстъпи, след като се убеди, че по така ще се нарушат и принципите, залегнали в съдебната реформа. Това заяви Соня Найденова от ВСС в ефира на БТВ.

Съдебният кадровик посочи, че така се нарушава Конституцията и бюджетът трябва да е достатъчен не само за заплати, но и за останалите функции на правораздаване и правоохраняване.

Членът на съдебния съвет коментира, че предложеният от нея и колегите й бюджет от 542 млн. лева ще е достатъчен и за провеждането на политики: „Това, което министър Горанов искаше да види, по една или друга причина не е стигнало до него – това се нарича реформа”.

Проектобюджетът на ВСС предвиждаше сума в размер на 542,5 млн. лева. Сумата, която се предлага от страна на Министерство на финансите, е около 473 млн. лева. Разликата, която се получава, и сумата, която от ВСС са поискали в повече, трябва да покрие заплатите на магистратите и съдебните служители, съобразно изискванията на закона, изтъкна представляващият ВСС.

„Категорично заявихме, че предложената промяна в начина на формиране на магистратските възнаграждения е неприемлива. Освен, че предложението на финансови министър влиза в противоречие с Конституцията и няма да доведе до конкретни финансови облекчения върху общия бюджет на държавата", смята Соня Найденова.

 


 

Водещи новини

Още новини