Соколов: Прокуратурата се загуби в Конституцията

share

По отношение на президента и на вицепрезидента съдът не е компетентен да извършва правораздавателни действия. Очевидно има прокурор, който не познава Конституцията. Аз смятам, че незнанието не извинява никой. От страна на този прокурор има извършено едно тежко престъпление. Според мен с него трябва да се заеме ВСС. Това каза бившият председател на НС Йордан Соколов по БТВ.

Видяхме едно загубване в Конституцията. Тук имаме рецидив. В тази ситуации се опитват да въведат президента в някакви шпионски игри за измяна. Това каза политологът Даниел Смилов по БТВ.

Йордан Соколов обясни, че по Конституция, ако има нарушаване на Конституцията от страна на президента се предприемат определени действия. "Народното събрание може да поддържа искане с мнозинство от 2/3. Въпросът се поставя пред Конституционния съд и той решава дали президентът е извършил нарушение. Прокуратурата не е компетентна по този въпрос. Очевидно е, че това е политическа поръчка", обяви Соколов.

Според Соколов проблемът е много по-сериозен. "Усилено се говори, че една велика сила - Руската федерация, има интерес да дестабилизира част от близките до нея страни. Усилията са насочени към България, Чехия и прибалтийските страни. Маските паднаха и най-големите български националисти се оказаха руски националисти".

Споделям тези притеснения, но в конкретния случай има коалиция срещу президента. Управляващите, една група нови политици, има пробив и в самата президентска институция, което за мен е ненормално. Тази атака се дължи на това, че той зае една много ясна проевропейска позиция, която успя да мобилизра и опозицията. Той в един момент зае една доста силна политическа позиция, която го постави в тази ситуация.Знаем за опитите той да бъде сменен, коментира казуса Смилов.

Трябва да има наказателна процедура срещу този прокурор. Защо го крият?, попита Соколов.

Събитията в Украйна ясно показаха, че или сме с Европа или с Евразия. Позицията на президента беше ясна. Виждаме, че има идеи за напускане не ЕС, има изгаряне на знамето на съюза. Нещата опират до геополитическото положение на България. Тъжно е, че прокуратурата се оставя да бъде въвлечена в това. Самият факт, че нашата прокуратура си позволява такова действия срещу държавния глава, как да очакваме да се отнася към обикновения гражданин, смята Соколов.

Това е конституционен казус, който засяга фундаментите на конституционализма. Това е груба намеса във властта, категоричен е  Смилов.

Водещи новини

Още новини