След 3-часови горещи дебати, обиди и нападки-проектокабинетът "Желязков" не мина, 14 депутати от ДПС гласуваха "против"

Булфото
share

Народното събрание не избра Росен Желязков за премиер. 

В зала гласуваха 238 народни представители, като 98 бяха "за", "против" се обявиха 138, а двама натиснаха бутона "въздържал се".  

Всички 68 депутати от ГЕРБ - СДС гласуваха "за". От ДПС 30 народни представители подкрепиха проектокабинета "Желязков", 14 бяха "против" и един "въздържал се". При ПП-ДБ 38 депутати гласуваха "против" и един "въздържал се". От "Възраждане" всички 38 гласували бяха "против". При БСП всички 17 гласували също се обявиха "против". От ИТН всички 16 депутати гласуваха "против", както и "Величие" - 13 гласа "против". Двама независими народни представители също гласуваха "против". 

Точно в 13.00 часа продължи заседанието на парламента, на което бе гласуван проектокабинета "Желязков", предложен с първия мандат от най-голямата политическа сила в НС ГЕРБ - СДС. Първо депутатите гласуваха кандидатурата за премиер на Росен Желязков. По процедура, след като не е одобрен кандидатът за министър-председател, то тогава не се гласува структура и състав на Министерския съвет и Рая Назарян прекрати заседанието. 

В пленарна зала присъстваха президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният премиер Димитър Главчев, патриарх Даниил, членове на Конституционния съд, представители на съдебната власт, представители на религиозните изповедания и посланици. 

ГЕРБ-СДС предложи Росен Желязков за премиер. Той върна изпълнен мандата 

В началото на заседанието Теменужка Петкова представи кандидатурата на Росен Желязков за премиер, а самият той представи структура и състав на Министерски съвет. В тях очаквано нямаше промени от предложените в понеделник при президента структура и състав на МС.

"Предложеният от мен кабинет има няколко основни задачи. Първата е да се преодолее политическата криза и войната между институциите. Тази политическа криза може да доведе до криза на демокрацията. От началото на демокрацията в България са проведени 15 парламентарни избори, от тях 4 са редовни. Първите демократични избори са започнали с избирателна активност от над 80%, а последните стигнаха до 34%. За последните три години се проведоха редица предрочни избори, които доведоха до умора и незаинтересованост сред хората. Представям кабинет, който ще е правителство на малцинството. Ще изпълняваме определени задачи - дигитализация, възстановяване на големите инфраструктурни проекти, развитие на образованието и пазара на труда, борба с безработицата, реформиране на институциите с фокус върху нуждите на гражданите. Ако не положим усилия да преодолеем разделенията, сме изложени на изолация. Нямаме право да обречем следващите поколения в нихилизъм към държавата и държавността. Предлагам проверени министри и ако получим доверие, ще работим усърдно, честно и почтено. Всеки от нас ще е на страната на истината. Ние в ГЕРБ - СДС заявяваме, че поемаме своята отговорност", заяви от трибуната Росен Желязков. 

"В момента трябва да зададем два въпроса - защо сме тук в тази ситуация и как можем да излезем от нея", обяви от своя страна председателят на ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България" акад. Николай Денков. "Аз ще представя една различна гледна точка. В последните години единствено ПП-ДБ успяха да формират работещи правителства, след много трудни преговори. Тези правителства работеха за хората, а не за определени бизнеси и олигарси. Ние първо поставихме политиките, които ще изпълняваме, и тогава започнахме да разговаряме за имената на министрите. Днес ни се представя правителство на ГЕРБ, в което има няколко доверени министри на Пеевски. Днес ни се представят министри, които станаха причина за протестите през 2020 година. Това е правителство, което казва забравете за бъдещето. Ние ще бъдем силна опозиция и ще работим, за да постигнем много повече от това, което ни предлагат днес ГЕРБ", добави той. 

Веднага след изказването на акад. Денков Георг Георгиев, Теменужка Петкова и Костадин Ангелов отговориха, че ГЕРБ е първа политическа сила, а ПП-ДБ са трети и няма как да бъдат силна опозиция. "Вие нямате политическо бъдеще", обобщи Ангелов.  

Борисов: Убеден съм, че правителството няма да мине, листопадите в другите партии не ни касаят

"Хората са свалили до критичен минимум доверието в политическите партии и държавните институции. Хората, които излязоха да гласуват, а и тези, които не излязоха да гласуват, искат стабилно правителство. Това е причината ние да подкрепим първия мандат", категоричен бе Йордан Цонев от ДПС. "Ако не се формира редовно правителство, доверието в нас и институциите ще падне още. Няма друг начин да спрем политическата криза освен някой в този парламент или в следващия да се договори и да направи кабинет. Ходенето на избори няма да промени нищо. Това е причината да подкрепим мандата на първия и ще положим всички усилия България да има управление, ако се наложи и с третия мандат. Това управление обаче трябва да е обединено около евроатлантическия път на България. България е избрала западния модел на развитие, а не източния. Ние няма да водим разговри с "Възраждане". С всички други партии ще разговаряме, ако те искат. Отговорността е на всички. Трябва да постъпим държавнически. Ние от ДПС ще постъпим държавнически и при първия, и при втория, и при третия мандат", заяви Цонев. 

"Кабинет на плаващото мнозинство беше представен преди 11 години от Пламен Орешарски. Тогава БСП и ДПС разчитаха на "златния" пръст на Волен Сидеров. Това правителство катастрофира, както катастрофира и БСП", обяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "Обръщам се към колегите от ГЕРБ - ако това правителство бъде гласувано, вие ще станете притурка и патерица на ДПС. Ако това правителство се случи, вас ще ви сполети съдбата на БСП. Няма нормален гербаджия, който да иска ГЕРБ да стане патерица на ДПС. Няма нищо лошо да се отиде на нови избори, въпреки че ние от "Възраждане" змятаме, че този парламент може да излъчи правителство. В момента се намираме в очистителен процес. Изборите дават възможност да отделим паразитите. Днес не трябва да подкрепим този кабинет и да намерим общо решение, което изключва ДПС. Може ли да стане това? Може, показахме го преди няколко гласувания", добави Костадинов. 

"Обръщам се към колегите от ПП-ДБ. Подкрепяли сме в трудни моменти. Г-н Денков, няма да ви позволя да ни прикрепяте към ДПС", заяви от трибуната лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Ние искаме осъзната подкрепа от 10 депутати, за да понесем своята отговорност. Политическата ни система зацикля. Благодаря за подкрепата на колегите от ДПС. Ние ясно казахме, че няма да подкрепим втория и третия мандат, защото не е логично и демократично партии с 5-6% да доминират на първите партии. Силният човек в тази зала вече е Костадин Костадинов. Днес видях как изкомандва ПП-ДБ, БСП и "Величие". Ако президентът даде третия мандат на "Възраждане", аз мисля, че може и да има кабинет. Отнасям се с уважение към всички и както виждате, не обиждам никого. Предлагам да прекратим този дебат и гласуването за кабинет, да се покаем, да отиваме да агитираме и да молим за прошка", обяви Борисов. 

В крайна сметка предложението на Борисов не бе подложено на гласуване и горещите дебати в пленарна зала продължиха. 

"Това, което чухме от г-н Борисов, би било много конструктивно, ако беше казал - покайвам се, че съдбната реформа в България не се случва, покайвам се, че службите не се реформират, покайвам се, че свалих две редовни правителства. Аз също се покайвам и съжалявам. Искам да кажа на шите избиратели, че могат да разчитат на нас и ние ще работим за това България да стане модерна европейска и просперираща държава", отговори на Борисов Кирил Петков.  

Тошко Йорданов: Изчегъртването на ГЕРБ приключи, трябва да се търси компромис

"Ние от "Има такъв народ" сме последователни отдавна заявихме, че няма да подкрепим този кабинет. За да излезе България от политическата криза, е необходим експертен кабинет с ясна програма. Няма как една партия да доминира над другите. Ако президентът ни връчи третия мандат, ние ще разговаряме с всички политически сили за формирането на експертен кабинет. Тогава ще си проличи кой наистина милее за България и кой иска да ходим на нови избори", заяви Тошко Йорданов от ИТН. 

"Аз съм нова и нямам опит като народен представител, но съм наблюдавала ваши предишни гласувания и сваляния на кабинети", каза Красимира Катинчарова от "Величие". "Вие не сте показали и грам покаяние за това, че съсипахте България и се опитвате да я продадете, а днес се опитвате да ни убедите, че ще работите за нейното бъдеще. Това няма как да стане", добави тя. 

"Реалността у нас е много далеч от учебниците по демокрация", обяви от трибуната Атанас Зафиров от БСП. "Днес за министри се предлагат хора, които изкараха българите по площадите. Тези хора бяха част от девалвацията на политическата система у нас. Тези, които подкрепят днес кабинета, ще го направят, защото знаят, че играта на Монополи ще продължи. Те не се замислят, че с тази подкрепа ще продължат отдалечаването на политиката от хората. Ние предлагаме нов обществен договор, който да върне доверието на хората в политиката и институциите. Ние няма да подкрепим тяснопартийния кабинет на ГЕРБ. На България ѝ трябва надпартийно правителство, което наистина да работи за хората", разкри Зафиров. 

Асен Василев: Подкрепа за котка в чувал няма как да бъде дадена

"Днес чухме много важни думи като отговорност, държавническо поведение, служба на народа", заяви Асен Василев от ПП-ДБ. "Първо искам да поздравя г-н Желязков, че пое отговорността да бъде кандидат за премиер без да има нужното мнозинство. От него чух, че ще работи за доходите на хората. Вие отрекохте и оплюхте нашата финансова политика, която обаче гарантира ръст на доходите на абсолютно всички граждани, България влезе в клуба на най-богатите държави, увеличиха се пенсиите, за първи път миналата година населението на България се увеличи. Аз искам да чуя каква ще е вашата финансова политика. Това е правилният подход. Да се излезе и да се дебатира по политики, след което да се търси подкрепа. България в момента е затапена от желанията на един човек и зависимостите на втори човек. Докато това е така, България няма да дръпне напред", категоричен бе Василев. 

"Категорично няма да подкрепя кабинета на ГЕРБ - СДС", обяви независимият депутат Калоян Методиев. "Причината е, че резултатите от управлението на ГЕРБ в предишните години докараха България до последните места по всички показатели в Европа. Най-страшното е, че при управлението на ГЕРБ продължителността на живот на българите намаля драстично. Как да подкрепя такова управление? През 2005 година съм дал интервю, в което еднозначно казах, че от брака между мутри и ченгета ще се родят чудовища. Днес това правителство е чудовищно", добави Методиев. 

На третия час от дебатите страстите се успокоиха, като единствено изказване на Станислав Анастасов предизвика леко покачване на градусите. Той обяви, че България има нужда от кабинет, който да ѝ гарантира евроатлантическия път на развитие и да подкрепя Украйна във войната с Русия. Изказването му пе репликирано от Цончо Ганев от "Възраждане", който обяви: "Г-н Анастасов, вие пак не сте разбрали какво дебатираме днес. Самата Украйна не говори за война, а за специална военна операция". Станислав Анастасов му отговори: "Всякакви Цончовци и Ганчовци си позволяват да говорят неистини в тази зала. Аз знам какво дебатираме, нуждата от редовен кабинет, който да гарантира стабилно управление на България". 

Малко след това в спор влязоха Делян Добрев от ГЕРБ и Асен Василев от ПП-ДБ, които се нападнаха кой е виновникът България да не е в еврозоната. Веднага след това Рая Назарян прекрати дебтатите и се премина към гласуване, което не избра Росен Желязков за министър-председател. 

Водещи новини

Още новини