Ако се стигне до трети мандат, всички партии вероятно ще си зададат въпроса какво следва, ако тогава не направим нещо. Най-лесно е да се отиде на избори. Нас нови избори не ни плашат, защото ние най-много повишихме доверието си сред избирателите. Това заяви зам.-председателят на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов пред медии след консултативната среща при президента.
Той поясни, че Конституцията позволява реализация на правителство с трети мандат, независимо дали става дума за малки или големи партии.
При която и партия да отиде третият мандат и ако ни покани на среща, ние ще отидем да ги изслушаме. Това сме го правили винаги, увери Йорданов.
Той допълни, че от партията не желаят да правят каквито и да било политически заявки и апелира към практичен подход за излъчването на правителство.
Ако може да се направи кабинет с повече политически сили, с необходимата програма със срокове и стъпки, това би могло да сработи, защото имаме реални проблеми. Писането на програма с хоризонт от една година напред няма да отнеме толкова време, а и третият мандат позволява по-гъвкаво време, защото го няма срокът от една седмица. Но всичко това може да стане само ако има желание. Пак ще повторя, че в държавата има очевадни проблеми, за които не е нужно да се водят шест месеца разговори, за да се намери решение, обясни още Йорданов.
Относно промяна в изборната система той каза, че от ИТН не са се отметнали от тази своя идея.
„Ако продължава тази каша, хората ще подхванат темата, не ние“, коментира Йорданов, който по време на консултациите с президента коментира темата за президентска република.
Той каза, че е възможно след една година от ИТН да съберат необходимия брой подписи за референдум за президентска република.
„Парламентарно представените партии работят за тази идея с некадърността си“, заяви Йорданов.
Депутатът от ИТН Станислав Балабанов добави, че най-демократично е българските граждани да бъдат питани на референдум.
Ако 50-ият парламент е с по-дълъг живот, ИТН отново ще вкара възможност за поправка на Закона за референдумите, за да бъдат питани гражданите за важните въпроси, посочи Балабанов.
Относно изчистването на избирателните списъци Тошко Йорданов отбеляза, че „трябва да се види кои институции продължават да се разсейват и да започнем да ги принуждаваме да извършат тази работа“.
„При 7 милиона избиратели избирателната активност е 30%, при 5 милиона избиратели е 50%, хубаво е да знаем истината“, коментира Йорданов.
Той изрази съмнение, че избирателите са 7 милиона и каза, че те в най-добрия случай са 5,5 милиона. Според него насаждането на безнадеждност сред гражданите идва и по тази линия от политици, социолози и журналисти.