Депутатите обсъждат днес промени в Закона за здравето и в Закона за местното самоуправление и местната администрация, както и законопроект за регистрация на чуждестранните агенти.
По предложение на БСП трима министри ще бъдат изслушани от депутатите в парламента утре. С гласуване мнозинството в НС прие да чуе като точка първа в четвъртък регионалният министър Андрей Цеков и енергийния Румен Радев - за обновяването на жилищния фонд. Като точка втора пък военният министър Тодор Тагарев ще обясни какво се е случило при посещението му в САЩ миналата седмица.
НС прие на първо четене Законопроекта за допълнение на Закона за здравето, който касае осигуряването на редовно медицинско обслужване при труднодостъпни населени места. Той бе внесен от ИТН и получи подкрепата на ГЕРБ-СДС, БСП и ДПС, а срокът за предложения между първо и второ четене ще бъде 21 дни, за да може по него да се създаде и работна група.
"Възраждане" приемат да има линейки за трудно достъпните райони, но не и да се създава нова агенция. "Имаме законопроект, който е безкрайно закъснял, отбеляза Цончо Ганев („Възраждане“). Има неща, които трябва да се доизпипат, но не сложим ли началото - няма как да стане", посочи Цончо Ганев.
Проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС подчерта, че този законопроект предоставя възможността за по-добри лекарски грижи при труднодостъпни места. „Законопроектът поставя и на дискусия всички регулации, които съществуват в сектор здравеопазване и дали трябва да се актуализират. Нашата парламентарна група ще подкрепи законопроекта на първо четене, но до второ четене ще се опитаме да направим работна група, която да изчисти всички противоречия в Закона за здравето и в Закона за лечебните заведения, за да направим нещо работещо. Затова предлагаме срокът между първо и второ гласуване да е максималният - 21 дни”, заяви Ангелов.
Законопроектът касае включването на специализирани, високопроходими автомобили, които да достигат до хората, намиращи се в труднодостъпни места. Първоначалната сума за нужните 90 автомобила е 25 млн., а 5 млн. лв. годишно ще трябват за обслужването на дейността.
Поименното гласуване в общинските съвети ще остане както и сега, а няма да е задължително. "Възраждане" атакуваха ПП-ДБ, че не са подкрепили собственото си предложение. Причината за отпадането се оказа нуждата от инвестиции в система, която ще е скъпа за най-малките общини, а и според мнозинството хората там се познават и така или иначе знаят кой как гласува.
Според Гроздан Караджов от ИТН всеки съветник имал смартфон и не било нужно да се разполага специална информационна система и служител на място. "Необходим е секретар, протоколчик, който със съответната парила да въвежда гласуванията, включително и от телефон", заяви депутатът от ИТН. Това можело да стане и с компютър, който дори и малките общини могат да си позволят. От телефона може да правите видеоконференции, да гласувате и резултатите от тези гласувания да останат запазени и да бъдат качени.
Според Йордан Терзийски от ПП-ДБ инвестицията ще е между 13 и 28 хил. лв. за най-големите общини. "На фона на общинските бюджети, това са разумни цифри. Не говорим за конкретна фирма, а за пазар, който е наложил цени. Ако това се направи централизирано от държавата, може да излезе безплатно от общините", заяви той.
Радомир Чолаков от ГЕРБ попита дали всички трябва да гласуват поименно. И отбеляза, че не бива да правиш на друг това, което не искаш за себе си. "Айде, да започнем от тук. Какъв личен пример даваме в момента? 240 гласуваме, а те - поименно", гневен бе той. "Няма нужда да ги тормозим тези хора. Един ОбС е от 11, или 14 души, нима мислите , че не знаят как гласуват, че цялото населено място не знае? Те се познават поименно", заяви той. Депутатът заподозря, че става въпрос за едни 5 млн., които да се похарчат за софтуер. Не ви ли е срам, от там ли се чудим откъде да изстискаме пари за още софтуер, попита депутатът.
Костадин Костадинов обаче настоя, че трябва да се прави разлика между задължение и възможност. Имало съветници, в повече от 250 общини, които не прилагали възможността за поименно гласуване. А Николай Нанков от ГЕРБ заяви, че общинските съвети сами могат да си решат за такъв вот.
В крайна сметка Костадинов се закани съветниците на "Възраждане" да внесат искане за поименно гласуване в стоте общини, в които има такива. Той се надява хората на ГЕРБ да подкрепят предложението им.
Близо час след като задължителното поименно гласуване бе отхвърлено, дебатът продължаваше да е за него. В крайна сметка след това депутатите приеха дневният ред и материалите за заседанията на общинските съвети да се публикуват на сайта на общината и да могат да се свалят за четене. А откритите заседания ще се излъчват онлайн в реално време.
Законът ще влезе в сила от февруари 2024 г. , видео излъчването на заседания ще започне от юли.
Четвърта точка в проектопрограмата на Народното събрание за тази седмица е първото четене на законопроекта за Българската народна банка, с който се урежда статутът на еврото като парична единица, както и определянето на дизайна на националната страна на разменните евромонети, пускането и изваждането от обращение, замяната, обмяната и възпроизвеждането на евробанкноти и евромонети.