Обсъдихме приоритетите на българското правителство и как да използваме възможността, която позицията на Илиана Иванова като еврокомисар предоставя като възможности за България да се възползва максимално от европейските структури, фондове, култура, обмен".
Това коментира премиерът акад. Николай Денков след срещата си с еврокомисар Илиана Иванова в Министерски съвет.
По думите му е постигнато пълно съгласие по отношение на приоритетите на България и подхода, който да се използва.
Еврокомисар Илиана Иванова очерта сред важните приоритети приемането на България в Шенген, еврозоната, както и елементите, в ресора, който поема.
Доста важни задачи за една година. Ще имаме и други срещи. Предстоят срещи и с ресорните министри, в които ще говорим конкретно за образование, иновации, култура и спорт, добави бългасркият еврокомисар.
Ние можем и трябва да работим заедно. Вие на национално ниво да осигурявате необходимата стабилност и взимането на бързи и адекватни решения. Аз да представлявам страна ни в колежа на комисарите в Европейската комисия. Предстоят важни теми - прегледа на средносрочната финасова рамка, на новогодишната финансова рамка. Трябва да имаме място на масата на тези преговори. Обещахме си да бъдем в непрескъснат диалог с българските власти, за да представляваме достойно българския интерес в Европа, отбеляза Иванова.
„Регионалните и иновационни долини е много важна и интересна тема, чрез която можем да помогнем с това изоставане, което имаме. Чрез тази конкретна инициатива „100 регионални и иновационни долини” е целта, която ЕК си е поставила – да бъдат организирани. В България предстои октомври да бъде открита такава инициатива в Пловдив”, добави еврокомисарят.
Денков допълни, че България има специфична слабост и това са лошо регламентираните връзки и възможността за пренасяне на научните изследвания в иновациите. „Вече повече от 10 години правителствата казват, че трябва да се подготви закон, но все още нямаме. Това е слабост, която ние в момента преодоляваме”.
„По отношение на Плана за възстановяване всички знаем, че има забавяне. То е свързано с правосъдните реформи и енергетиката. Това, което направихме е да обсъдим проблемите и да търсим решения. Промените не се правят, защото някой ги иска, а защото хората в България се нуждаят от тях”, уточни премиерът.
По отношение на Шенген в момента обсъждаме една единствена възможност и това е декември 2023 г. Работим за това всеки ден. Половината от срещата ни мина в тази тема. Това съобщи Николай Денков. А Иванова увери, че се работи активно по казуса и от двете страни. „Набелязали сме конкретни стъпки, които ще следваме. Целта е това да се случи до края на тази година”, каза еврокомисарят.